Google dnes oznámil dostupnosť služby Android Pay v Česku. Ak máte jednu z podporovaných bánk, môžete si aplikáciu hneď nainštalovať a používať. Aplikácia je dostupná pre smartphóny zo systémom Android a technológiou NFC, ktorú dnes majú takmer všetky telefóny. Stiahuť ju môžete z Obchodu Play. Android Pay funkčnosťou nahradí platobné karty, v obchodoch môžete po nastavení platiť priložením mobilného telefónu k terminálu. Mobil ani nie je nutné odomykať, stačí len rozsvietiť display. (ZATIAĽ IBA V ČESKU !!!)  (14. 11. 2017)

Android Pay

Michael Schumacher utrpel úraz pri lyžovačke v roku 2013. Pol roka strávil v kóme a jeho prognóza nebola vôbec dobrá. Nemecké média aktuálne informujú o tom, že Michael Schumacher začal komunikovať. Rodinný priateľ prezradil, že šampión "vysiela signály z jeho vzdialeného sveta". Vzhľadom k tomu, že od nešťastnej udalosti nie je schopný chodiť ani komunikovať, jedná sa skutočne o veľkú zmenu. Celú zdravotnú starostlivosť má Schumacher doma v Ženeve, kde sa oňho starajú pätnásti lekári. Viac informácií o jeho zdraví ale rodina prezradiť nechce. Zhovorčivejší sú ale jeho priatelia. Bývalý kolega Johnny Herbert prezradil, že Michael má "dobré a špatné dni".  Snáď je teda jeho uzdravenie na dobrej ceste.

Schumacher

V Brazílii interupcia ako trstný čin. Výbor brazílskeho Národného kongresu odsúhlasil návrh, ktorý takmer bez výnimky zakazuje vykonávanie interrupcií v krajine. Informovala o tom agentúra AP. Súčasný, prísny brazílsky zákon povoľuje umelé prerušenie tehotenstva v prípadoch, keď došlo k otehotneniu v dôsledku znásilnenia, a tiež pri ohrození života matky. Výnimkou sú tiež prípady, pri ktorých bola diagnostikovaná anencefália, to je vrodená porucha, pri ktorej dochádza k poškodeniu mozgu. Ženám, ktoré podstúpia interrupciu z iných dôvodov, hrozia tresty odňatia slobody vo výške jedného až troch rokov.

Tahotna

Vo veku 79 rokov zomrela nemecká herečka Karin Dorová. Známa aj ako Ribana vo filme Vinnetou - Červený gentleman aj ryšavej agentky Helgy Brandtovej v bondovke Žiješ iba dvakrát. O dnešnom úmrtí informoval ako prvý nemecký denník Bild s odvolaním na syna herečky, ktorá údajne zomrela v domove dôchodcov. Dorová sa údajne úplne nezotavila z minuloročného ťažkého pádu. Dorová, vlastným menom Käthe Rose Derrová, bola jedinou nemeckou bondgirl. Práve v snímku Žiješ iba dvakrát z roku 1967 s Seanom Connorym v roli agenta 007 Jamesa Bonda dosiahla medzinárodnej popularity. Dostala napríklad aj rolu Kubánky v špionážnom thrillere Topaz (1969) Alfreda Hitchcocka.      (8. 11. 2017)

Karin Dorov Ribana 1

Dnes 7.11.2017 zarmútila umelecký svet smutná správa. Český spevák, herec a moderátor Karel Štědrý zomrel ráno o pol piatej v nemocnici, kde s ním do posledných chvíľ bola celá jeho rodina. Spevák Karel Štedrý (†80) dvakrát bojoval zo zhubným nádorom a tiež mal problémy zo srdcom. Posledné roky života, mu, ale komplikovala Alzheimerova choroba.

Karel tdr 2

Ozónová diera je najmenšia od roku 1988. Nie je to ale známka rýchleho zotavovania stratosféry. Odborníci z NASA a NOAA oznámili, že ozónová diera nad Antarktídou je najmenšia od roku 1988. Podľa NASA dosiahla svojho maximálneho rozsahu (necelých 20 miliónov štvorcových kilometrov) začiatkom septembra a začala sa zmenšovať. Veľkosť diery silno reagovala na nestabilný a teplejší arktický vietor – stratosférický nízkotlakový systém, ktorý sa otáča v smere hodinových ručičiek. Ten pomohol minimalizovať tvorbu polárnych stratosférických mrakov v spodnej stratosfére. Práve vznik a pretrvávanie týchto mrakov predstavuje dôležité prvé kroky na ceste k reakciám, ktoré ničí ozón. Navzdory tomu je diera stále veľká, lebo množstvo látok poškodzujúce ozónovou vrstvu – ako chlór a bróm – zostává dostatočne vysoké na to, aby spôsobilo významné straty ozónu. Vedci uviedli, že súčasné zmenšenie je prejavom prirodzenej variability a nie známkou rýchleho „hojenia“. Predpokladá sa, že na veľkosť, akú mala začiatkom osemdesiatich rokov minulého storočia (kedy bola objavená), by sa ozónová diera mohla zmenšiť okolo roku 2070. Samozrejme za predpokladu, že aj ďalej budeme obmedzovať používanie syntetických zlúčenín obsahujúcich chlór atd. Pre úplnosť dodajme, že NASA a NOAA monitorujú stav ozónovej diery tromi metódami: pomocou satelitov, špeciálnych balónov nesúcich ozónové „sondy“ a konečne nástroja nazvaného Dobsonov spektrofotometer.

ozon diera

Slovenský prezident mal autonehodu. Auto v ktorom sa nachádzal slovenský prezident Andrej Kiska sa v utorok 31. 10. 2017 večer zrazilo neďaleko Žiliny s iným autom, hlava štátu z kolízie vyviazla bez zranení, Nehoda sa stala pri Kiskovej ceste z Bratislavy za rodinou do Popradu. "Prezidentovi sa pri nehode nič nestalo a v noci pricestoval policajným autom do Popradu," uviedol Kiskov hovorca Roman Krpelan.

Kiska Prezident SR

Ropa je najdrahšia za posledné dva roky, to sa prejaví aj na cenách pohonných hmôt. Zúčastnené štáty v OPEC už cez rok dodržujú dohodu o znížení ťažby a cena ropy tak vzrástla na dvojročné maximum. Cena za barel ropy Brent, na konci októbra stúpla z 45 dolárov nad 60 dolárov za barel a je tak najvyššia za posledné dva roky. Dohoda o obmedzení ťažby mala skončiť pôvodne v marci 2018, ale teraz to vypadá že bude predĺžená do konca roku 2018. Danej situácii dopomohol aj prepad ťažby v oblasti kurdského Kirkúku, kde iracký vojaci obsadili ropné polia," potvrdil Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Finlord. "

erp. stanica

V Indii vybuchla elektráreň. Podľa hovorcu spoločnosti NTPC ktorá elektráreň prevádzkuje šestnásť ľudí v stredu zahynulo a asi 100 bolo zranených pri výbuchu v tepelnej elektrárni v meste Unchachar v indickom štáte Uttarpradéš. Podľa miestnych zdrojov tieto počty môžu ešte stúpať, keďže viacero ľudí je vážne zranených. V takmer ešte novej časti elektrárne vybuchlo potrubie, ktorým sa odvádza popol z horiaceho uhlia, práve tento popol zasiahol desiatky pracovníkov elektrárne. Zatiaľ nie je známe presné číslo, koľko pracovníkov sa na mieste nešťastia nachádzalo.

Indes cz elektraren expozia

Najslabšia svetová produkcia vína za posledných 50 rokov. V auguste začali prichádzať od najväčších producentov hrozna a vína správy, že rok 2017 bude jeden z najhorších v histórii produkcie vína. Tento týždeň to potvrdila Medzinárodná organizácia pre vinič a víno (OIV), ktorá prezentovala štatistiky pre rok 2017.

Najväčší svetoví producenti vína v roku 2017

 1. Taliansko - produkcia 39,3 mil. hl, pokles oproti roku 2016 23%
 2. Francúzsko – 36,7 mil. hl., pokles 19%
 3. Španielsko – 33,5 mil. hl., pokles 15%
 4. USA – 23,3 mil. hl., pokles 1%
 5. Austrália – 13,9 mil. hl., rast 6%  
 6. Argentína – 11,8 mil. hl., rast 25%
 7. Čína – 11,4 mil. hl., rast 0 0%  
 8. Južná Afrika – 10,8 mil. hl., rast 2%  
 9. Čile – 9,5 mil. hl., pokles 6%  
 10. Nemecko - 8,1 mil. hl., pokles 10%
 11. Portugalsko – 6, 6 mil. hl., rast 10%
 12. Rusko - 6,5 mil. hl., rast 0 0%  
 13. Rumunsko - 5,3 mil. hl., rast 64%
 14. Brazília - 4,2 mil. hl., rast 169%  
 15. Maďarsko - 2,9 mil. hl., rast 3%
 16. Nový Zéland – 2,9 mil. hl., pokles 9%
 17. Grécko - 2,5 mil. hl., pokles 10 %
 18. Srbsko – 2,3 mil. hl., rast 0%
 19. Rakúsko – 2,4 mil. hl., rast 23%
 20. Moldavsko – 1,8 mil. hl., rast 20%
 21. Bulharsko – 1,2 mil. hl, pokles 2%
 22. Gruzínsko – 1,1 mil. hl., rast 0%

Zdroj : OIV

Hrozno

Pred novým typom útoku varovala Česká sporiteľňa. Phishingový útok, pri ktorom počítačoví piráti doslova lovia dôverčivých užívateľov na udičku ako ryby, momentálne sa zamerali na klientov sporiteľne. Jeho cieľom je vylákať prihlasovacie údaje k internetovému bankovníctvu, teda k službe Servis 24. „Vy máte nové správy on-line. Ak chcete zobraziť svoju zabezpečenú správu, prihláste sa do služby Internetového bankovníctva,“ tvrdia podvodníci vydávajúci sa za bankárov v e-maile, ktorý v posledných dňoch koluje českým internetom. Pozornejší užívatelia si na prvý pohľad môžu všimnúť, že správa obsahuje chyby a niektoré slová sú dokonca zle vyskloňované. Odkaz v e-maile na viac nevedie na oficiálnu stránku služby Servis 24, ale na podvodný web, čo je jasné z adresného riadku. Po prihlásení kyberzločinci dôverčivým klientom tvrdia, že je potrebné aktualizovať kontaktné informácie – práve to mala byť ona dôležitá správa. Pokiaľ to skutočne urobíte, sú už len krôčik od vybielenia vášho bankového účtu. Zo znalosťou telefónneho čísla je totiž pre podvodníkov hračkou vylákať od ľudí potvrdzujúcu SMS správu, pomocou ktorej môžu napríklad prevádzať peňažné transakcie. V ohrození sú pritom aj jedinci, ktorý nemajú na bankovom účte väčšie množstvo financií. Útočníci môžu touto cestou dohodnúť bez vedomia majiteľa aj pôžičku. A peniaze následne bez problému vyberú. Nie je vylúčené, že znenie podvodnej správy útočníci upravia a že začne kolovať internetom bez gramatických chyb. Tak tiež môžu e-mail podvodníci zamerať na klientov ďalších bank. Zároveň buďte veľmi obozretný pred zadaním akéhokoľvek SMS kódu a vždy pozorne čítajte autorizačné SMS správy,“ do poručujú zástupcovia finančných zariadení. Tiež zdôraznili, že na správy vôbec nereagovať a na ich obsah neklikať!

CSP Ukazka mail podvod

Zomrel producent AC/DC George Young.

„Z bolesťou v srdci musíme oznámiť, že zomrel náš milovaný brat a mentor,“ uviedla skupina v tlačovom vyhlásení. Bratia Angus a Malcolm Young z AC/DC uviedli, že bez jeho pomoci by AC/DC nikdy neboli. Malcolm a Angus založili AC/DC a George im v sedemdesiatych rokoch pomohol pri nahrávaní platní ktoré odštartovali úspech skupiny – bol koproducentom legendárnych platní T.N.T. (1975), High Voltage (1976), Dirty Deeds Done Dirt Cheap (1976), Let There Be Rock (1977) a Powerage (1978). Veľmi krátko s nimi hral aj na basgitaru a nakoniec v roku 2000 vyprodukoval album Stiff Upper Lip. Popri tom založil duo Flash and the Pan, ktoré malo pár menších hitov v austrálskej hitparáde, skladateľsky prispieval aj pre iných interpretov.

AC DC Producent

V Nemecku sprísnili pokuty. Od štvrtka sa zvyšujú ceny pokút a za nevytvorenie pruhu pre záchranku tu po novom účtujú až 320 eur, to je šesťnásobne viac, ako doteraz. A na viac hrozí aj zadržanie vodičského preukazu na mesiac a 2 body. Takmer o dvojnásobok stúpli sadzby za manipuláciu s elektronikou za volantom. Za volanie, fotenie selfie a podobné hlúposti po novom hrozí až 100 eur pokuty, dva body a mesiac zákaz riadenia motorového vozidla. Nové pokuty platia aj za zahaľovanie tvare. Nositelkám burok, nespratníkom v šáloch a podobným zakuklencom za volantom hrozí pokuta 60 eur.

Cesty Nemecko

Japonská vesmírna agentúra (JAXA) odhalila na Mesiaci obrovskú jaskyňu v podobe 50 km dlhého tunela. Podľa expertov by v mohla slúžiť ako základňa pre astronautov. Poskytla by im ochranu pred radiáciou aj pred extrémnymi výkyvmi teplôt a tiež pred asteroidmi. Informovala o tom agentúra AFP. Dáta, ktoré zhromaždila japonská lunárna sonda SELENE, potvrdila existenciu 50 kilometrov dlhej a 100 metrov širokej jaskyne. Vedci Japonskej vesmírnej agentúry sú presvedčený, že dutina vznikla vulkanickou činností na Mesiaci zhruba pred 3,5 miliardami rokov. Japonci jaskyňu objavili s pomocou radarového systému, ktorý dokáže skúmať pod povrchové štruktúry. Sonda pôvodne odhalila otvor široký 50 metrov a rovnako hlboký. Podľa prvých zistení je jaskyňa dostatočne pevná a jej horniny by mohli obsahovať ložiska ľadu a vody. Jaskyňa by v budúcnosti mohla slúžiť ako základňa, ktorú by astronauti využívali pre seba a svoje vybavenie. Boli by tak chránený pred teplotami, ktoré na dennej strane stúpajú k plus 123 stupňom Celzia a na nočnej klesajú k mínus 181 stupňom Celzia, v kráteroch a na póloch, dokonca až k mínus 248 stupňom Celzia. Teplota v hĺbke jedného metra pod povrchom je naopak konštantná, mínus 35 stupňov Celzia. Astronauti by sa vďaka jaskyni vyhli rizikám, ako je radiácia či dopady asteroidov.

moon

 1. 10. 2017  Vo veku 92 rokov zomrela herečka Viola Zinková, babička zo Zdivočelé země, bývalá manželka divadelného režiséra Jana Grossmana. ČTK to oznámil jej priateľ Ján Šmíd. Pôsobila v bývalom Divadle E. F. Buriana, spolupracovala s rozhlasom a dabingovým štúdiom. V rozhlase vytvorila mnoho rolí v dabingu získala Cenu Františka Filipovského. Nadácia Život umělce jej v 90. rokoch udelila cenu Senior Prix.

Viola Zinkov

Orkán Dietrich ukončí v noci na piatok v strednej Európe babie leto a prinesie razantný pokles teplôt a silný vietor. Obavy z orkánu majú predovšetkým britské ostrovy, ktoré by mal behom jedného týždňa zasiahnuť už druhý orkán. Meteorológovia očakávajú, že Veľkú Britániu a Írsko zasiahne Dietrich v piatok. V sobotu by sa mal orkán dostať nad Severné more a bude postupovať cez Nemecko smerom do stredu Európy, kde prinesie prudké ochladenie. Teploty spadnú o polovicu a budú sa cez deň pohybovať okolo 10 stupňov. Pocitovo ešte menej, súčasne totiž podľa meteorológov bude fúkať silný vietor. S Dietrichom sa dostane do oblasti chladný polárny vzduch. V Alpách by malo nasnežiť. Zima ale v strednej Európe vládu ešte neprevezme, tvrdia nemecký meteorológovia a sľubujú, že sa s príjemnými teplotami lúčiť ešte nemusíme. Poslední októbrový týždeň by sa denné teploty ešte mali zvýšiť. Síce nedosiahnu na 20 a viac stupňov, ale okolo 15 stupňov by sa pohybovať mohli. Vyššie teploty budú ovplyvňovať hmly, napísal server weather.com.

Pocasie Hricane

POZOR NA THERAFLU FORTE. Štátny ústav pre kontrolu liečiv sťahuje z trhu voľno predajný liek, určený na úľavu pri chrípke a nachladnutí. ŠÚKL sťahuje z trhu niektoré šarže lieku Theraflu Forte. Môže v sebe obsahovať cudzorodé častice. Ide o šarže s číslom 7FW0108, 7FW0194, 7FW0107, informuje ŠÚKL na webe. Kontrolóri zároveň konštatujú, že dostupnosť liečby pacientov nie je ohrozená, pretože na trhu sú dostupné iné lieky s podobným účinkom. Namiesto Theraflu Forte môžete použiť napríklad horúce nápoje Coldrex alebo Paralen Grip.

Therafli Forte

Spevák ROBERT PLANT vydal album Carry Fire. Ide o jeho jedenásty sólový album. Hlas a nenahraditeľný člen rockovej legendy Led Zeppelin, už dlho hľadá s gitaristom Justinom Adamsom nové podnety vo world music. Jej krásu kombinuje s blues a keltskou hudbou a baví sa spájaním starého s novým. Album Carry Fire je jeho druhou štúdiovou platňou  s doprovodnou kapelou Sensational Space Shifters. Plant si ho sám produkoval a k jeho nahraniu si pozval aj dvoch zaujímavých hostí. Na nahrávke sa podieľali speváčka Chrissie Hynde z Pretenders a britský folkový spevák Seth Lakeman.

Robert Plant Press Large 2017

Geotermálna elektráreň na Islande testuje nový spôsob znižovania emisií oxidu uhličitého. Do prevádzky spustila špeciálne zariadenie, ktoré tento skleníkový plyn odsáva z atmosféry a v zmesi s vodou ho ukladá do zeme. Tam sa oxid chemickou reakciou viaže na podložné horniny. V budúcnosti môže tento systém prispieť k boju s globálnym otepľovaním. S rozvojom leteckej aj pozemnej dopravy a závislostí na fosilných palivách rastie tlak aj na alternatívne možnosti, ako znížiť koncentráciu CO2 a ďalších skleníkových plynov v atmosfére. Jednou z variant je technológia takzvaného priameho odčerpávania, ktorá z atmosféry dokáže odsať oxid uhličitý a uložiť ho v podzemí, píše server Quartz. S touto technológiou vedci koketujú už niekoľko rokov. Na začiatku iniciatívy stáli svetoví miliardári v čele s Billom Gatesom. Do vývoja investovali miliardy dolárov. Na zariadeniach pracujú tri spoločnosti – kanadská firma Carbon Engineering, americká Global Thermostat a švajčiarsky tým Climeworks. O vývoji sa zatiaľ moc nehovorí, a to z dvoch dôvodv. Klimatológovia totiž stále dúfajú, že svetové mocnosti sa s emisiami skleníkových plynov dokážu poprať normami a prechodom na zelené zdroje energie. Druhým problémom je fakt, že priama filtrácia CO2 z atmosféry je stále veľmi nákladná a časovo náročná. V júni 2016 spoločnosť Climeworks oznámila výsledky svojho pokusu, ktorý prevádzala v geotermálnej elektrárni Hellisheiði  na Islande. Do hĺbky až 800 metrov napumpovali zmes 200 ton oxidu uhličitého, vody a stopového množstva rádioaktívneho izotopu uhlíku C14, ktorý napomáhal pri detekcii možných únikov. Zmes po vtlačení do zeme reagovala s čadičovým podložím. Po šiestich mesiacoch museli pokus prerušiť kvôli poruche čerpadla. Zistili však, že sa na čerpadle a v dutinách čadiča vytvárajú nánosy kalcitu, do ktorého sa uložil injektovaný oxid uhličitý. Vedci predpokladali, že transformácia bude trvať celé roky, rýchlosť ich preto prekvapila. Podobné testovania bežia aj na ďalších miestach, napríklad vo švajčiarskom Curychu. Ročne z atmosféry odčerpajú asi 900 ton CO2. Náklady na likvidáciu jednej tony oxidu uhličitého sa pohybujú v rade stovák dolárov. Vývojári dúfajú, že pri plošnejšom zavedení technológie sa im podarí náklady znížiť asi na 50 dolárov za tonu.

Zelen

Veľká jesenná aktualizácia Windows 10 Fall Creators Update prináša hromadu drobných vylepšení. Trochu v pozadí sú ale zaujímavé funkcie pre zdravotne postihnutých užívateľov. Pritom tu hlavnú novinku by iste radi vyskúšali aj zdraví uživateľia - ide o ovládanie očami. Windows 10 dostáva priamu podporu pre ovládanie kurzoru a virtuálnej klávesnice očami, prostredníctvom snímacích zariadení od Tobii (alebo kompatibilných). To si musíte k počítaču dokúpiť, síce už sa to objavilo aj v niektorých herných notebookoch. Možno sa divíte, že sa Microsoft s touto novinkou nechváli viac. Teoreticky to mohlo byť skvelé riešenie aj pre zdravých používateľov, ktorý by mohli zahodiť myši, touchpady či dotykové displeje. Problém je v tom, že tento spôsob ovládania nie je moc presný a pre bežnú prácu s Windows sa nehodí. Ďalšou novinkou pre zdravotne postihnutých je vylepšené predčítanie teda Screen reader. Tato funkcia už vo Windows je, ale Microsoft nasadil svoju umelú inteligenciu, ktorá dokáže popísať napríklad obsah obrázku. Zrakovo postihnutý sa tak dozvie, čo je na zobrazenom obrázku, i keď nebude obsahovať žiadny text. Táto funkcia je viazaná na cloudové služby Microsoftu a pobeží tak iba s pripojením na internet.

Win 10 Fall Creators Update

K ojedinelému prípadu v nedeľu popoludní boli privolaný plzenský záchranári. 48 ročného muža, napadol diviak na lesnej ceste v Přešticích. Potvrdil hovorca plzenskej zdravotníckej záchrannej služby Martin Brejcha. „Zdravotná záchranná služba doviezla do nemocnice muža s úrazom na dolných končatinách, musel byť na mieste ošetrený a predaný do starostlivosti chirurgov vo fakultnej nemocnice na Borech,“ Zranený muž si zavolal pomoc sám mobilným telefónom. „Divoké prasa človeka samo osebe nenapadne. Určite pred ním utečie, alebo sa inak schová. Zaútočiť by mohlo v krajnom prípade, že je postrelené, keď mu chytáte mladé, atď.“ pripustili poľovníci zo spolku Komařice.

Divociak

Západoslovenská, Stredoslovenská aj Východoslovenská energetika chcú zdražovať, pridávajú sa aj alternatívni dodávatelia energií. Chcú vyššie ceny za el. energiu pre domácnosti na Slovensku, zdraženie navrhujú všetci veľkí dodávatelia el. energie, ako dôvpd udávajú že na burze sa zvýšila cena silovej elektriny približne o 5 € za megawatthodinu. Nárast koncových cien pre domácnosti by nemal byť taký výrazný, keďže silová energie tvorí menšiu časť faktúr. Konečné ceny by sa mohli zvýšiť v jednotkách €. Konečné slovo bude mať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zrejme o niekoľko týždňov. Na rozhodovanie však bude mať vplyv aj ministerstvo hospodárstva, s čím nesúhlasí prezident Andrej Kiska.

SSE

Boj o Arktídu a nové americké ľadoborce. Americká pobrežná stráž sa po viac než dvadsiatich rokoch dočká nových ľadoborcov, pokiaľ plán schváli Kongres. Prvé z šiestich plavidiel opustí doky v roku 2023 a veliteľ pobrežnej stráže admirál Paul F. Zukunft nevylučuje, že ľadoborce získajú strely s plochou dráhou letu. Odhady počítajú s nákladmi 790 miliónov $ na jedno plavidlo. V súčasnosti jedinými plavidlami amerických ozbrojených síl schopnými sa plaviť zamrznutými vodami Arktídy je jeden strední (USCGC Healy) a jeden ťažký (USCGC Polar Star) ľadoborec. Naproti tomu Rusi majú cez 41 súkromných a vládnych ľadoborcov. Ďalších 11 ruských je vo vývoji a výstavbe, v rátane troch nových na jadrový pohon (Arktika, Sibír a Ural), ktoré vstúpia do služby v rokoch 2019 až 2022. Jedným z prírastkov ruskej „arktickej“ flotily bude dvojica lodí triedy Papanin, arktických hliadkových plavidiel, ktoré majú byť vyzbrojené strelami 3M-54 Kaliber, 76mm kanónom AK-176 a pristávacou plošinou pre viacúčelové vrtuľníky Ka-27.

Ladoborec.2

Budúci týždeň má byť uvedená nová verzia Windows 10 s označením Fall Creators Update. V novej verzii Windowsu, sa budeme musieť rozlúčiť s radou funkcií, ktoré boli dlhú dobu súčasťou operačného systému. Veľký rozruch vyvolalo odstránenie jednoduchého editoru Maľovania, podľa aktuálnych zistení nový Windows príde aj o integrovaný multimediálny prehrávač. S informáciou prišiel server Betanews, ktorý si všimol, že jedna z aktualizácií, konkrétne KB 4046355 určená pre Windows 10 Creators Update, odstraňuje Windows Media Player (WMP). To sa síce do vydania jesennej verzie Windows ešte môže zmeniť, ale skôr to tak zostane. Zapadá to totiž do súčasnej politiky Microsoftu, ktorý sa snaží niektoré staršie súčasti odstrániť. Podobne ako u Maľovania nepôjde o úplné odstránenie WMP. Program bude možné priamo vo Windows znovu sprístupniť cez ponuku Apps & Featuresa a položku Manage optional features.

Windows

Francuzský herec Jean Rochefort, známy napríklad z Angeliky alebo z filmu Cartouch, zomrel vo veku 87 rokov. Najslávnejšie filmy Jeana Rocheforta spadajú do šesťdesiatych rokov. Belmondovi sekundoval v dobrodružnom snímku Cartouche a v akčnej komédii Muž z Hongkongu. S Michele Mercierovou si zahral v sérii Angelika. V sedemdesiatych rokoch obrovský úspech zaznamenal v komédii Yvese Roberta Veľký blondín s čiernou topánkou a Návrat veľkého blondína.

Jean Rochefort Angelika

Autosalón Nitra 2017. Nechýbali ani slovenské premiéry. Počet vystavovateľov 220 výstavná plocha viac ako 37 000 m2. Na výstave je 26 automobilových značiek, ktoré pradvádzajú celkovo 33 noviniek.

(foto: Radio POHODA, Renča M.)

Autosalon Nitra 2017 02

Autosalon Nitra 2017 01

Pošlite svoje meno na Mars. Je to jednoduchšie než registrácia účtenky. Budeme si musieť ešte pár rokov počkať, než sa na Mars vydáme osobne. Odoslanie mena na Mars je zdarma. Stačí na webe NASA vyplniť jednoduchý formulár. Potrebovať budete len svoje meno a roletkou vybrať Slovenskú republiku. Zadanie e-mailu je nepovinné. Pozor! Registrácia je do 1. novembra, NASA vaše meno spoločne z menami stoviek tisíc ďalších pozemšťanov nahrá na čip, ktorý bude umiestený na palubu sondy InSight.  Štart je v máji 2018. Na Marse sonda pristane v novembri 2018. Konštrukčne vychádza InSight z osvedčenej sondy Phoenix, ktorá pristala v oblasti marsovského pólu v roku 2008. Úlohou, ale bude iné. InSight vykoná prieskum marsovského povrchu a zlozenia až do hĺbky 5 metrov. InSight bude mať na palube tri prístroje. Prvým je seismometer (SEIS), druhým je prístroj na meranie tepelného toku (HP). Posledným prístrojom je experiment pre meranie rotácie Marsu (RISE), čo by nám malo naznačiť niečo o marsovskom jadre.

Mars 01

Bondovky oslavujú 55. výročie. Film Dr. No odštartoval 5. 10. 1962 bondovskú éru, ktorá vyvrcholila o pár filmov neskôr a to v druhej polovici 60. rokov. Svoju slávu zažívajú do dnes.

J. Bond 007

Zomrel Tom Petty (†66): Zástava srdca zabila legendárneho rockera Toma Pettyho (†66). Pritom pred týždňom dokončil turné s Heartbreakers, ktoré označoval za posledné. Preslávil sa hitmi ako Learning To Fly, Mary Jane‘s Last Dance či Free Fallin, predal cez 80 miliónov nahrávok. „ Je to šokujúca, správa. Tom mi bol blízky. Bol to skvelý interpret, plný svetla, priateľ nikdy naň nezabudnem,“ smúti aj Bob Dylan (76), Pettyho parťák z hudobnej formácie Traveling Wilburys. (3. 10. 2017)

Tom Patty

Tip na rodinný výlet, do rázovitej obce Čičmany, nám poslala naša dopisovateľka Renča M.

imany Renca Misarova

Airbus A380 stratil počas letu kryt jedného motora. Je iste zaujímavé vidieť letecký motor Engine Alliance GP7200 na gigantickom Airbuse A380 bez krytu ukrývajúceho jeho pohyblivé časti. Keď ale kryt odpadne počas letu, ako sa to udialo včera večer lietadlu Air France smerujúceho z Paríža do Los Angeles nad Grónskom, o radostnej udalosti sa moc vravieť nedá. Okrem krytu motor prišiel tiež o lopatky ventilátora, ktoré vháňajú vzduch k nízkotlakovému kompresoru. Tri motory zostali funkčné. Odlietavajúce časti ich nezasiahli tak tiež krídlo zostalo viac menej nepoškodené. Airbus tak mohol pokračovať v lete na najbližšie letisko: vojenskú základňu Goose Bay na východe Kanady. Príčina havárie motora zatiaľ nie je známa.

(Airport Webcams‏ @AirportWebcams  31. 10. 2016 )

Airbus A380 Motor

Šokujúcu predpoveď meteorológov - čaká nás najtuhšia zima za posledných 100 rokov! Väčšine z nás sa cnie po zime ako z rozprávky. Všade sneh, deti na saniach a snehové bitky. Sneh sa už pekných pár rokov neobjavil. Vzhľadom k prírodným katastrofám počasie priam blázni. Podľa najnovších informácií portálu weather.com sa tlak medzi Arktídou a Európou znižuje, čo spôsobuje príliv arktického vzduchu na územie Európy. Odborníci tvrdia, že najnižšie teploty môžeme očakávať v decembri a januári. Meteorológovia varujú pred zníženou aktivitou slnka a že na tak nízkej úrovni bola naposledy pred 50 rokmi. Minulý týždeň zaznamenali v Írsku prvé mínusové teploty, čo je na september značne neobvyklé. „Tohtoročná zima bude dlhá a mrazivá. Európu čakajú nízke teploty, časté snehové zrážky a silný vietor.“ Tvrdí James Madden, odborník na meteorológiu. „ Zima sa môže začať už v októbri.“ tvrdí Madden.

Zima

Ďalšia tragická nehoda sa odohrala v Tatrách dnes popoludní. Na tiesňovú linku HZS zavolal horolezec že z východnej steny Ľadového štítu vo Vysokých Tatrách, spoločne s kolegom videli z Ľadovej štrbiny spadnúť muža smerom do Malej Studenej doliny. O súčinnosť bola požiadaná Letka MV SR, ktorá z heliportu v Starom Smokovci vzala na palubu troch záchranárov HZS Dvaja záchranári HZS boli vysadení v blízkosti miesta nehody. Po príchode na miesto nešťastnej udalosti zistili že nájdená osoba nejaví známky života. Telesné pozostatky nebohého muža letecky transportovali na heliport do Starého Smokovca v podvese vrtuľníka Letky MV SR, po pristátí boli telesné pozostatky 54 – ročného turistu slovenskej národnosti odovzdané obhliadajúcemu lekárovi a príslušníkom PZ SR. Uviedla na svojom webe HZS SK. (30. 9. 2017)

Letka MV SR

Vo Vysokých Tatrách zahynul v piatok 44 ročný český horolezec. Horská záchranná služba (HZS) bola vyslaná na zásah popoludňajších hodinách, k nahlásenému pádu zo steny nad Ľadovým plesom v oblasti Zlomiskovej doliny. „Pri lezení došlo k pádu českého horolezca, ktorý liezol bez patričnej výstroje. Pravdepodobne následkom uvoľnenia kameňa a s väčším previsom lana, padal asi 30 metrov cez skalnaté výbežky,“ uviedol web HZS. Český horolezec zostal po páde v bezvedomí. Na pomoc mu letel vrtuľník z Popradu, ktorý vysadil pod stenou Kozia stráž dvoch horských záchranárov. Vrtuľník pre nízku oblačnosť nemohol pristáť a vrátil na základňu. „Po príchode záchranárov na miesto muž nejavil známky života. Telo bolo transportované v podvese opätovne privolaného vrtuľníka k Popradskému plesu.“ Uviedla na svojom webe HZS. Následne bol zo skalnej steny vyprostený druhý horolezec.

HZS

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker navrhuje, aby v každom okresnom meste na Slovensku bola otvorená do dvadsiatej tretej hodiny aspoň jedna lekáreň. Druckerov návrh je súčasťou novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, tá je momentálne v štádiu pripomienkového konania. Ak návrh prejde tak od nového roka budú lekárne otvorené tak ako pohotovosti do 23:00 hod.

Lekaren

Mexický vulkán Popocatepetl (skrátene aj El Popo) sa opäť prebudil k životu a do okolia chrlil kamenie, popol a dym. Sopka, ktorej názov v aztéckom jazyku znamená dymiaca hora, o sebe svojou aktivitou dáva vedieť zhruba dvakrát ročne, poznamenala v stredu agentúra Reuters. Činnosť vulkánu vyvolala v okolí menšie zemetrasenie o sile 1,8 stupňa, obyvateľov na úpätí sopky zasypal popol a žeravé kamenie lietalo až do vzdialenosti jedného kilometra, uviedlo mexické stredisko pre predchádzanie následkov prírodných katastrof CENAPRED. Stredisko doporučilo obyvateľom v okolí, aby sa pripravili na možnú evakuáciu. El Popo je s výškou 5452 metrov druhým najvyšším vrchom Mexika. Sopka bola neaktívna takmer sedem desaťročí až do roku 1994, kedy sa prebudila a pravidelne o sebe dáva vedieť. (27. 9. 2017)

Popokatepetl

Vo veku 88 rokov zomrela herečka Květa Fialová, ktorú preslávila filmová úloha Tornádo Lou z filmu Limonádový Joe tiež Šarloty v obľúbenom filme Účastníci zájezdu. Květa bola pred pár dňami prevezená do nemocnice vo vážnom stave. Posledné roky bojovala s Alzheimerovou chorobou a tiež mala problémy so srdcom. O jej smrti informovala Česká televízia ktorej smutú správu potvrdila dcéra Zuzana Hášová. Květa Fialová stvárnila desiatky rolí, napr. vo filmoch Báječná léta pod psa nebo Adéla ještě nevečeřela. Květa svoju starobu dokázala prijať a smrti sa nebála. (26. 9. 2017)

Kveta Fialova

Hokejový program olympiády je už známy.
Skupina A: Kanada, ČR, Švajčiarsko, Kórea.
Skupina B: Rusko, USA, Slovensko, Slovinsko.
Skupina C: Švédsko, Fínsko, Nórsko, Nemecko.
Skuoina B:
Prvý zápas čaká slovenských hokejistov v Stredu 14. 2. 2018:
Streda  14. 2. 2018   13:10 Slovensko - Rusko
Piatok  16. 2. 2018     4:10 USA – Slovensko
Sobota 17. 2. 2018   13:10 Slovensko - Slovinsko

Hokej SVK

Košické železiarne zrejme ovládnu Číňani. Americký U. S. Steel sa údajne dohodol na predaji košických železiarni s čínskym koncernom He Steel Group. V pondelok o tom informoval denník Korzár. Čínska spoločnosť by mala prevziať železiarne už začiatkom budúceho roku. Americký U. S. Steel by mal zinkasovať 1,17 miliardy eur. U. S. Steel Košice zamestnáva 10 tisíc ľudí. Podľa denníku Korzár však trvá aj záujem slovenskej vlády, ktorá by v železiarňach chcela získať menšinový podiel. Slovenské ministerstvo hospodárstva nechce aktuálny vývoj komentovať.

USS Kosice

Po sobotnom páde z Karlovho mosta v Prahe zomrel v nemocnici herec Jan Tříska vo veku nedožitých 81 rokov. Informáciu potvrdil dôveryhodný zdroj, s ktorým herec v poslednej dobe spolupracoval. Tříska spadol v sobotu po 16. hodine z Karlovho mosta do Vltavy, odkiaľ ho vytiahla dvojica turistov z výletnej lode. Podarilo sa ho z resuscitovať a záchranári ho previezli  na anesteziologicko-resuscitačné oddelenie (ARO) v pražskej Vojenskej nemocnici v Střešovicích. Jan Tříska po pádu z mosta utrpel vážne zranenia, na následky ktorých v noci na pondelok v nemocnici zomrel. (25. 9. 2017)

Jiri Triska2

Pri leteckom dni v talianskom Terracine se v nedeľu zabil pilot talianskej stíhačky Eurofighter F-2000 A Tifone (Typhoon). Pri letovej ukážke sa 36. ročný kapitán Gabriele Orlandi zrútil strmhlav do mora a nestačil sa katapultovať, uviedol to letecký web Aviationist.

F 2000 Taliansko

F 2000 Taliansko2

Voľby v Nemecku skončili. Víťazkou sa stala Angela Merkelová v prvom povolebnom prejave v nedeľu potvrdila, že bude zostavovať vládu. Dala najavo sklamanie z toho, že jej vítazná CDU získala menj hlasov voličov než v minulých voľbách. Za najväčšiu výzvu považuje vstup Alternatívy pre Nemecko (AfD) do parlamentu. (24. 9. 2017)

Merkelova

Nástupca ISS bude obiehať okolo Mesiaca. Stavba stanice by mohla začať okolo roku 2024. Nová stanica bude umiestená v tzv. cislunárnom priestore. Bude obiehať okolo Mesiaca vo vzdialenosti 1500 až 70 000 km. Podobná dráha má niekoľko výhod oproti klasickej obežnej dráhe okolo Mesiaca. Vesmírny komplex ušetrí pohonné hmoty pre korekcie dráhy, na solárne panely budú neustále dopadať slnečné lúče, komunikácia zo Zemou bude nepretržitá (stanica nikdy nezmizne za odvrátenú stranu Mesiaca) a kozmické lode to budú mať pri lete zo Zeme jednoduchšie. Nevýhodou je, že zo stanice nebude možný podrobnejší výskum Mesiaca. Dohoda o stavbe stanice už má konkrétne obrysy a mala by byť uzavretá najneskôr v budúcom roku. USA dodá akúsi „servisnú sekciu“, ktorá sa postará o energiu a bude disponovať motormi. Rusko pripraví prechodovú komoru, Európa a Japonsko obytné moduly a Kanada samozrejme svoj povestný mechanický manipulátor Canadarm. Stanica má byť podstatne flexibilnejšou než ISS, takže bude možné  pripojenie modulov ďalších agentúr a súkromných firiem.

ISS 00

Mimoriadny nález sa podaril potápačom pri belgickom pobreží neďaleko kúpeľného mesta Ostende. V hĺbke 30 metrov našli zachovalý vrak 27 metrov dlhej nemeckej ponorky z prvej svetovej vojny. Nález je veľmi unikátny. Ponorka je v tak dobrom stave, až sú predpoklady, že v jej útrobách je všetkých 23 tiel posádky. V prednej časti je vidieť poškodenie od nárazu, ale ponorka zostala uzavretá,“ uviedol guvernér Západnej Flander Carl Decaluwé. Dodal tiež, že už kontaktoval nemeckého veľvyslanca, pretože na palube sú ľudia a úrady potrebujú vedieť, čo s ich telesnými pozostatkami. Novo objavené plavidlo je zrejme dieselelektrická ponorka UB-II, niektorí odborníci si myslia, že by mohlo ísť o typ UC-97.

ponorka nalez objev more prvni svetova valka v5

Leto sa s Vysokými Tatrami rozlúčilo snehovou nádielkou. (21. 9. 2017)

Zbojnicka chata Tatry 21.92017

Na letisku v Istanbule horelo lietadlo, ktoré vyradilo z prevádzky letisko. Na Atatürkovom letisku v Istanbule 21. 9. 2017 večer havarovalo malé súkromné lietadlo, ktoré začalo horieť. Štyria ľudia na palube utrpeli zranenia. Medzinárodné letisko, ktoré je najväčším v zemi, bolo uzavreté a lety mali meškanie. Informovala o tom turecká tlačová agentúra Dogan. Správy o okolnostiach nehody sa rozchádzajú. Podľa agentúry AP lietadlo s označením TC-KON vybočilo z dráhy, podľa iných zdrojov sa zrútilo pri núdzovom pristaní. (foto: Twitter)

aa Lietadlo trosky

Zomrela najbohatšia žena sveta.

Vo veku 94. rokov zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourtová. Dedičku francúzskeho kozmetického gigantu L´Oréal v posledných rokoch trápila demencia, podľa vyjadrenia rodiny zomrela v kruhu rodiny. 21. 9. 2017 informoval o tom server The Guardian. Bettencourtová bola najbohatšou ženou planéty a 14. najbohatším človekom vôbec. Magazín Forbes odhadol jej majetok na 33 miliárd eur. (foto:telegraph.co.uk)

Liliane Bettencourtov majitel. LOral najbohatsiaena zemna

 

(21. 9. 2017) Trójsky kôň vysaje bankové konto. Prenajať si ho môže ktokoľvek. Užívateľov smartphonov s Androidom čoraz častejšie ohrozujú nebezpečné trójske kone, ktoré ukradnú cenné osobné dáta vrátane prihlasovacích údajov do internetového bankovníctva a doslova vyluxujú účet. Bezpečnostný experti spoločnosti SfyLabs objavili nového záškodníka Red Alert 2.0, ktorý je ponúkaný na tzv. Dark Nete k prenajatiu za 500 $  na mesiac. Na rozdiel od iných bankových trójskych koní pre Android, ako sú BankBot a ExoBot, ktoré boli vytvorené na základe uniknutého zdrojového kódu starších trójskych koní, je Red Alert 2.0 vytvorený úplne od začiatku. Tak ako väčšina ostatných trójskych koní pre Android ponúka aj Red Alert celý rad možností, ako je krádež prihlasovacích údajov, krádež potvrdzujúcich SMS správ, zobrazenie prekrytých okien cez legálne bankové aplikácie atď. Tvorca tohto škodlivého softwaru mu dal zaujímavou funkciu, tá má zabrániť tomu, aby obete obdržali varovanie od banky o napadnutí účtu. Dokáže totiž zablokovať všetky prichádzajúce hovory od bánk a ďalších finančných inštitúcii. Na chytré telefóny a počítačové tablety sa počítačoví piráti zameriavajú pravidelne. Majitelia ich totiž spravidla nechávajú bez akejkoľvek ochrany, teda bez antivírového programu. A tým nevedomky pomáhajú počítačovým pirátom, tieto zariadenia napadnúť.

virus

MOSKVA – Pri vojenskom cvičení v Rusku dvaja ľudia utrpeli zranenia, keď omylom ruský bojový vrtuľník strieľal na divákov počas vojenského cvičenia. Informoval o tom internetový spravodajský portál 66.ru. (19. 9. 2017)

Rusk bojovy vrtulnik

Tragická dopravná nehoda sa stala v nedeľu podvečer pri Šahoch v okrese Levice. Vodič osobného automobilu značky Seat Cordoba prešiel z neznámych príčin do protismeru a narazil do proti idúceho poľského autobusu. Osobné auto po náraze začalo horieť a uhorela v ňom celá rodina aj z dvoma malými deťmi. Polícia SR na sociálnej sieti informovala, že v osobnom voze zahynul Martin M. (24), jeho družka Zuzana Š. (27) a ich dve deti vo veku tri a päť rokov. Po náraze tlačil autobus osobné auto pred sebou asi sto metrov. V autobusu bolo 55 cestujúcich, traja z nich sa pri nehode zranili. Vodič autobusu utrpel šok. Cestujúcich odviezol náhradný autobus.

Autobus PL

Vertikálny motorkársky súboj Red Bull Get On Top sa po viac ako desiatich rokoch vrátil na Slovensko. Preteky do vrchu sa uskutočnili v Porúbke pri Žiline. Voľný pretek: Prúbka

(foto: pre Rádio POHODA Renča M.)

Motrorka Porubka 4f

Zomrela najstaršia žena sveta! Narodila sa v roku 1900, keď bol vyrobený prví automobil s volantom a na svetovej výstave v Paríži predstavili prví magnetofón. Nie je divu, že Jamajčanke Violet Brown patril titul najstaršej ženy sveta. Ten teraz »predala« ďalej, nakoľko v piatok po krátkej nemoci zomrela vo veku 117 rokov a 189 dní. Dáma, ktorá aj v posledných mesiacoch života udivovala elánom a vitalitou, bola najstarším človekom na svete od aprílového úmrtia Talianky Emmy Morano (†117). Najstarším žijúcim človekom sveta je po úmrtí Violet Brown Japonka Nabi Tadžima (117), ktorá je o necelý polrok mladšia než Violet. Najdlhšie žijúcim človekom, ktorého vek bol overený, bola Francúzka Jeanne Calment, ktorá zomrela v roku 1997 vo veku 122 rokov a 164 dní.

Viollet Brown 117 rokov

Na prievidzskom letisku sa zrútilo lietadlo Zlín Z-37 Čmeliak. Haváriu neprežil 31. ročný pilot. O nehode informovali na sociálnej sieti hasiči SR. Lietadlo sa zrútilo priamo pred očami divákov, ktorí sa zúčastnili dňa otvorených dverí letiska. Na letisku došlo k pádu jednomotorového Čmeliaku Z-37,“ uviedla hovorkyňa hasičského zboru Zuzana Farkasová. Hovorca záchranárov Jozef Minár potvrdil, že jedna osoba zahynula a dve osoby utrpeli zranenia. Dvadsťtri ročná žena utrpela ťažké zranenia, tridsaťštyri ročný muž utrpel len ľahšie zranenia.

Cmeliak prievidza 1

Cmeliak prievidza 3

Ľudskú kostru objavil hubár v sobotu dopoludnia v lese pri obci Chmelná na Českobudejovicku. „Informoval telefonicky políciu a určil miesto nálezu,“ informoval policajní hovorca Jiří Matzner. Kriminalisti spoločne s privolaným súdnym lekárom zistili, že by sa mohlo jednať o pozostatky mladej ženy, ktorá pravdepodobne zomrela pred viac než rokom. Neďaleko ležalo oblečenie, topánky a peňaženka. „Bohužiaľ bez dokladov,“ konštatoval Matzner.  Cudzie zavinenie nebolo predbežnou obhliadkou zistené.

Policia CR

Ruský bombardér Tu-22M3, ktorý sa mal zúčastniť rusko-bieloruského cvičenia Západ 2017, pri štarte na základni Šajkovka u Kalugy vyšiel z dráhy. Posádka vyviazla bez zranenia, ale diaľkový bombardér bol neopraviteľne poškodený. Informáciu priniesol v piatok ruský list Izvestija.

Bombarder Tu 22M3

Vodiči pozor! 13. septembra na cestách v okrese Banská Bystrica policajná kontrola! Petra Kováčiková z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici informovala, že v rámci objektívnej zodpovednosti nemusia byť vodiči zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale polícia rozhodnutie o uložení sankcie za spáchaný správny delikt pošle držiteľovi vozidla poštou.

Policia

Intel oznámil ukončenie výroby štyroch čipov s architektúrou Skylake, vrátane najvyššieho modelu Core i7-6700K. Intel čoskoro uvedie na trh novú generáciu desktopových procesorov s architektúrou Coffee Lake, ktorá už bude patriť do ôsmej generácie a nahradí tak čipy siedmej generácie s architektúrou Kaby Lake. K dispozícii sú, ale ešte čipy šiestej generácie s architektúrou Skylake. Intel tak oficiálne oznámil ukončenie dostupnosti (EoL – End of Life) čipov s architektúrou Skylake, ktorú bude možné objednať do 30. marca 2018, posledná dodávka bude v septembri budúceho roku. Jedná sa o modely Core i3-6098P, Core i5-6402P a hlavne obľúbené Core i5-6600K a Core i7-6700K, ktoré podporujú jednoduché pretaktovanie pomocou násobiča. Náhrada týchto procesorov do tých istých zákl. dosiek vyriešia modely Kaby Lake Core i5-7600K a Core i7-7700K. V prípade ôsmej generácie Core i5-8600K a Core i7-8700K už je potrebná nová základná doska s novým čipsetom Intel série 300.

Intel CPU

Zraz veteránov 9. 9. 2017 na parkovisku za Domom techniky v Žiline .

(foto: pre Rádio POHODA - Renča M.)

DT02 Zraz aut

DT03 Zraz aut

DT01 Zraz aut

Štyridsať rokov na ceste. Sonda Voyager 1 9.9. 2017 oslávila 40 rokov na ceste a tým sa stala najúspešnejším cestovateľom z planéty Zem: sonda Voyager 1. Od štartu už urazila takmer 21 miliárd kilometrov a je stále jediným človekom vytvoreným objektom, ktorý sa dostal mimo heliosféru. Okolo planéty Jupiter preletel Voyager 1 v roku 1979, okolo Saturnu o rok neskôr. A tak sonda behom svojej cesty vykonala celý rad skutočne revolučných objavov. Objavila napríklad sopky na mesiaci Jupiteru Io, prvé aktívne sopky mimo Zem. Či napríklad skutočnosť, že mesiac Saturnu Titan má atmosféru bohatú na dusík, ktorý sa podľa našich odhadov veľmi podobá atmosfére zeme, pred tým, ako v nej začali prvé fotosyntézy organizmov vyrábať kyslík. Sonda stále posiela údaje o sile magnetického poľa, hustote a teplote plazmy a o kozmickom žiarení. To je jej najdôležitejšia „práca“, ktorú v posledných rokoch prevádzala. Dnes sa pohybuje totiž v oblasti, kde sa vyrovnáva vplyv Slnka a kozmického žiarenia.

voyager 1 a

Dnes popoludní sa do vesmíru vydal tajný raketoplán amerického letectva X-37B. Jedná sa už o piatu misiu raketoplánu X-37B. Misia raketoplánu prebehla v utajení, takže jeho presné úlohy na obežnej dráhe sú neznáme. Oficiálne sa uvádza, že raketoplán testuje technológie opakovane použiteľných kozmických lodí, ktoré môžu prevádzať v kozme výskumy a tie potom vyhodnocujú na Zemi. (7. 9. 2017)

Muskova SpaceX

Queen vyrabovali archív a vydajú rarity. Už 17. novembra sa na pultoch predajní objaví luxusné vydanie 3CD, 1 DVD a 1 vinylový album s pôvodným štúdiovým albumom a bonusy. Materiál na druhý disk Queen vyhrabali z hromady pások ležiacich v archíve a ku každej pesničke našli alternatývnu verziu, ktorá doposiaľ nikdy nevyšla. „Hlavné vokál sú zakaždým iné a tak tiež väčšina gitarových partov,“ potvrdila kapela. Tretí disk zaplnia už známe, ale menej dostupné verzie trackov z News of the World, z koncertu a rôznych záznamov z rádií. DVD bude obsahovať hodinový dokument Queen: The American Dream, ktorý zasa obsahuje zábery z u nás takmer neznámeho amerického turné Queen z rocku 1977.

queen 40

Keď sa vo filme Indiana Jones a kráľovstvo kryštálovej lebky objavil Shia LaBeouf ako netušený syn titulného hrdinu v podaní Harrisona Forda, predpokladalo sa, že postupne prevezme štafetu. Ale omyl, ďalší diel Indiana Jonesa s jeho synom už zase nepočíta. Podľa hollywoodskej tlače víťazí stratégia, podľa nej je Indiana nesmrteľný a nenahraditeľný. Režisér Steven Spielberg nedávno zopakoval, že nikdy nedopustí, aby Fordovú úlohu prevzal iný herec. Je pravdepodobné, že piaty Indiana Jones bude Spielbergovým ďalším filmom, hneď ako dokončí svoj terajší projekt Pošta.

Indiana Jones

Najväčší obchodný reťazec na Slovensku pokračuje vo svojich redukčných opatreniach. Akcionári síce rozhodli, že nič sa v stredoeurópskom priestore predávať nebude. „V tejto chvíli je našim zámerom udržať to, čo máme a vyťažiť z toho maximum," povedal pre Reuters na stretnutí akcionárov predseda John Allan. Tesco taktiež zostáva v Thajsku, Malajzii a Írsku. No podľa informácií Aktuality.sk tento britský predajca by mal presunúť svoje nákupné oddelenie z Bratislavy do Prahy. 

TESCO

Poriadny šok pre pivárov v Česku! Plzeňský Prazdroj dvíha od 1. októbra cenu piva o 3,1%. Zdražie Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast aj Velkopopovický Kozel. Úprava cien bude smerom hore. Táto úprava cien sa netyká čapovaného piva. Prazdroj zvýšil ceny naposledy minulý rok v októbri o 3,2 percenta. Tohtoročné zdraženie zdôvodňuje rastom nákladov na výrobu, obalovú techniku a distribúciu. O dopade zdraženia za hranicami Česka Prazdroj neinformuje.

beer

Dnes 2. 9. 2017 Deň otvorených dverí na Hrade Lietava. (foto pre R. Pohoda Renča M.)

Lietavsky Hrad 06Lietavsky Hrad 02a

Lietavsky Hrad 07Lietavsky Hrad 02b

Lietavsky Hrad 03

Zomrel kriminalista z kontraverzného seriálu Vladimír Brabec (✝83) Zbohom, majore Zemane! „1. 9. 2017 večer ukončil svou životní pouť Vladimír Brabec. Vzpomeňte si na společně prožité chvíle. Popřejte svobodu a mír jeho duši. Děkujeme všem, kteří v posledních letech pomohli svou přítomností nebo myšlenkou. Rodina Brabcova,“ uviedla na svojej sociálnej sieti vnučka Léna Brauner.

Vladimir Brabec M. Zeman

Aj takto sa dá nažívať v susedstve, už cez tri roky. O 15:00hod. a vonku 28°C, máte na terase opraté prádlo a sused nelení, spraví okamžite toto!!! (viď foto) Radosť žiť. A kompetentní ??? Mlčia.

IMG 20170621 175741

IMG 20170621 175731

IMG 20170609 161856

Nové iPhony už za dva týždne. Spoločnosť Apple oficiálne potvrdila termín jesennej tlačovej konferencie, na ktorej sú pravidelne predstavované nové chytré telefóny s logom jablka. Ďalšej generácie iPhonov sa nadšenci dočkajú už 12. septembra. K odhaľovaniu by toho malo biť ešte viac. Čo všetko odprezentujú zatiaľ pracovníci Applu neprezradili. 

Apple

Odborník na minerály Richard Pažout z Vysokej školy chemicko-technologickej (VŠCHT) v Prahe našiel v kutnohorskom rudnom revíre neznámy minerál. Po chemických analýzach pražského Národného múzea (NM) sa zistilo, že ide o nový minerálny druh. Ako NM aktuálne informovalo, dostal dosť zvláštne meno „staročeskéit“. „Po chemickej stránke ide o vzácny sulfid striebra a olova zo zastúpením antimonu a bismutu. Práve zastúpenie týchto prvkov v pomere zhruba 1:1 je to, čo staročeskéit robí odlišným od známych minerálnych druhov,“ uviedol riaditeľ Prírodovedeckého NM Ivo Macek.

mineraly

Vo veku 79 rokov zomrela francúzska herečka Mireille Darcová. Hrala vo filmoch s Alainom Delonom či Pierrom Richardom. Darcová si zahrala v mnohých filmoch, medzi nimi boli aj Veľký blondýn s čiernou topánkou, Hon na muža, Smrť darebáka alebo Borsalíno. (27. 8. 2017)

Darcova

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) priniesol informáciu, že okolo našej planéty má v piatok 1. Septembra 2017 preletieť asteroid Florence, podľa odhadu má priemer 4,5 kilometra. Okolo Zeme má putovať vo vzdialenosti cez sedem miliónov kilometrov, čo je viac než 18 krát vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom. Asteroid Florence preletí súhvezdím Južnej ryby, Kozorožca, Vodnára a Delfína, viditeľný bude aj malými ďalekohľadmi. Tento konkrétny asteroid bol naposledy tak blízko v roku 1890. Znovu sa takto priblíži až po roku 2500.

Asteroid 000

Väčšina ľudí si myslí, že naše technologické možnosti jedného dňa budú na takej úrovni, že dokážeme oživiť aj mŕtvych – resp. kryogenicky zmrazených. Patrila medzi nich aj Číňanka Zhan Wenlian, ktorá vo veku 49 rokov podľahla rakovine pľúc. Dotyčná žena túžila svoje telo „darovať vede“. A pretože ani jej manžel s tým nemal najmenší problém, Zhanine ostatky boli v Yinfeng Biological Group uložené do 2000 litrov kvapalného dusíku.

Kryokomora

Ruský tanker prvýkrát zdolal arktické vody bez ľadoborca. Pomohlo aj otepľovanie. Moderný ruský tanker vôbec prvýkrát v histórii preplával bez pomoci ľadoborca takzvanú Severnú arktickú cestu. Trasu urazil v rekordnom čase. Podľa klimatológov sa jedná o ďalší dôkaz globálneho otepľovania. Ochrancovia životného prostredia sa obávajú, že cestu začne v nasledujúcich rokoch využívať veľké množstvo plavidiel.

Tanker RU

V polovičke októbra vydá Ringo Starr nový album Give More Love, pôvodne ako coutnry album. Lenže z plánovanej cesty do Nashvillu zišlo, Starr nakoniec nahrával u seba doma a zapojili sa na nahrávanie napr. Paul McCartney, gitarista Eagles Joe Walshe, a iní. „Dopadlo to nakoniec ako bežné ringovské album – balada, country song, rocková pesnička. Album ako celok znie veľmi prirodzene. V priebehu jesene sa dočkáme aj albumu od Roberta Planta a pred Vianocami by snáď mala konečne vyjsť aj doska Songs of Experience, ktorou už cez rok sľubuje kapela U2.

Ringo Starr people2U2 mirror.co

Britský spevák Robert Plant vydá nový album Carry Fire 13. 10. 2017. Bývalý frontman legendárnych Led Zeppelin cez víkend predstavil z pripravovaného albumu prví videoklip. Je k skladbe The May Queen.

Robert Plant2

NEW YORK - Česká hokejová legenda Jaromír Jagr by sa podľa Canadian Sportsnet mohla po viac ako dvoch rokoch vrátiť do New Jersey. Podľa spomínaného periodika, by v tíme Devils, ktorý má aj dostatok priestoru pod platovým stropom, pomohol zaceliť medzeru po jednom z ofenzívnych ťahúňov Travisovi Zajacovi.

J Jagr NHL2

Veronika Kánská (50.) Herectvu sa nikdy nevenovala a rola Blaženy jej tak zostala na celý život. „Blaženy sa nezbavím to je nálepka, ktorou ma označujú všetci až ma to štve. Každému hovorím: Ja sa volám Veronika! Lenže ľudia si ma spájajú s Troškovými filmami a nikto mi to neodpára. Vďaka častému reprízovaniu filmov si ľudia myslia, ako na ňom stále zarábam. V mnohých to vzbudzuje závisť. „Národ si myslí, že za každú reprízu mi pristane na účte niekoľko tisíc, ale to nie je pravda! A tiež si všetci myslia, že v poslednom diele hrá moja dcéra. Tá sa ale narodila až tri roky po natáčaní,“ posťažovala si Veronika. Dnes Veronika pracuje ako knihovníčka a na prácu pred kamerou už iba vzpomíná. „Je pravdou že som sa prihlásila na DAMU teda dala som si prihlášku no nevzali ma, keď ma niekde nechcú tak sa tam netlačím“ povedala Kánská. „Ale Discopríbeh 2 bol celkom príma. A po rokoch sa ozval Zdeněk Zelenka, ktorému som hrala malú rolu emigrantky v Kanadskej noci s Dagmar Havlovou. Takže k herectvu už pristupujem tak, že je to len určitá časť môjho života,“ dodáva Kánská. (dcera Anna-Mária a Veronika Kánské)

anna maria kanska dcera2Veronika Kanska ma 50

Vedci sú v pohotovosti: K Zemi sa blíži mega asteroid! Florenc, jedná sa o asteroid, ktorý 1. septembra minie Zem. A jeho rozmery nie sú vôbec mierme – má totiž v priemere 5 kilometrov! S rozlohou 20 000 km². Tento asteroid má jedno NAJ. Vesmírna kráska 3122 Florenc je vôbec ten najväčší asteroid, ktorý sa dostane do blízkosti Modrej planéty od zahájenia programu NASA na objavenie a sledovanie asteroidov v okolí Zeme. Naposledy k nám zavítal pred 127 rokmi. Písal sa rok 1890, Z Florenca ale nemusíte mať strach, Zem zničiť nepriletí. Aj keď bude najbližšie, ako to len na jeho dráhe je možné. Minimálna vzdialenosť je 7 miliónov kilometrov (čo je zhruba 18x viac než medzi Zemou a Mesiacom). Astronómovia sa na túto parádu tešia, lebo ďalší prelet Florenca bude až v roku 2057.

Asteroid2

 Skupina Monkey Business vydala ďalšie video k albumu Sex and Sport? Never!. K natáčaniu si pozvala celú radu úspešných športovcov, herečku Evu Leimbergerovú a samozrejme Martu Kubišovú, ktorá v skladbe rapuje hlavný slogan. V čiernobielom klipe si zahrali tiež úspešní českí športovci Gabriela Koukalová, Petr Koukal, Eva Samková, Vavřinec Hradílek, Antonín Panenka a další.

 MONKEY BUSINESS

Spevák LIAM GALLAGHER vydá začiatkom októbra sólový debut  As You Were. Púta naň už druhým singlom For What Its Worth. Liam je v skvelej forme. Pilotný singel Wall Of Glass následuje druhá ukážka z pripravovaného albumu psychedelická pieseň Chinatown, ktorú časopis Rolling Stone prirovnal ku klasike Champagne Supernova z repertoáru hudobníkovej domovskej skupiny. A potvrdzuje to aj novinka For What Its Worth. Britskí novinári, ktorí si mali možnosť vypočuť celý album, neskrývali nadšenie. Spevákove dobré rozpoloženie dokumentujú aj najnovšie rozhovory, ktoré sú plné vtipných hlášok  a gallagherovsky britských názorov. Liam Gallagher je bez debaty najväčším frontmanom svojej generácie  a skutočnou rockovou hviezdou so všetkým, čo k tomu patrí.

Liam Gallagher 6276 8 020 f3 PORTRAIT

Herec Daniel Craig údajne potreboval prestávku, ale v roli Jamesa Bonda si ešte zahrá. Potvrdil to v americkej televízii. „Áno,” povedal Daniel Craig moderátorovi Stephenovi Colbertovi na otázku, či sa k Bondovi ešte vráti. Zatiaľ ho hral štyrikrát, ale dlho odmietal odpoveď, či to skúsi znovu. Ďalšia bondovka, 25. by sa mala dostať do kín asi v novembri 2019. Už niekoľko rokov sa špekuluje, že by Jamesa Bonda mohla hrať žena alebo príslušník niektorej národnostnej menšiny. Zatiaľ, ale k tak radikálnemu kroku nedôjde.

J BOND2

Dnes približne o 16:20 hod. zachytil vlak dievča na uzatvorenom prechode pri kasárňach v Žiline. Dievča previezli záchranári s ťažkými zraneniami do nemocnice. (16. 08. 2017)

Raj ANca

16. 08. 2017 Pri Havaji sa zrútil americký vojenský vrtuľník UH-60 Black Hawk na palube bola 5 členná posádka. Pátrači na mori objavili trosky. Zatiaľ nie je jasné, či niekto prežil. Na miesto bolo vyslaných niekoľko lodí aj lietadiel, uviedla agentúra AP.

Black Hawks2

Zomrel manžel Heidi Janků Ivo Pavlík (†84)... ( a bývalý manžel V. Špinarovej )

Speváčka Heidi Janků (54), podala informáciu o smutnej udalosti všetkým fanúšikom na Facebooku: S hlbokým zármutkom a nesmiernou bolesťou v srdci Vám musím oznámiť, že ma navždy opustil najlepší muž môjho života, Ivo Pavlík. Svoj boj o život bohužiaľ prehral. Jeho choré srdiečko prestalo biť včera 12.8.2017. Pokiaľ ste ho poznali a mali radi, venujte mu, prosím, tichú spomienku. Ďakujem. Heidi.

Ivo Pavlik2

Nebezpečná rýchlosť a neskúsenosť za volantom spôsobila vážnu dopravnú nehodu v obci Hodruša Hámre, v časti Banská Hodruša, pri odbočke na ulicu Praniarska v sobotu o 15:30 hod. Zasahovali všetky záchranárske zložky IZS.

20170812 154901

20170812 155013

Lucie Vondráčková sa predstaví v novom filme Lost In Limbo ako ochrankyňa psov, ktorí majú biť utratený. „Dostala som hlavnú rolu, pekne napísanú a šťavnatú postavu tak že teším sa na to,“ dodala. Či jej to v zámorí otvorí cestu k úspechu, ale zostává otázkou. Lost In Limbo je film o dvoch psoch, ktorí podľa nového zákona o chove pitbullovitej rasy, čakajú v útulku na utratenie, utečú a pridajú sa k českej turistke, ktorá prišla dediť do Kanady obrovský majetok.

 Lucie Vondrackova 3

 (8. 8. 2017) Zomrela ikona country Glen Campbell. Vo veku 81 rokov zomrel v utorok Glen Campbell, legenda žánru country a držiteľ niekoľkých cien Grammy. Hudobnému magazínu Rolling Stone to potvrdila nahrávacia spoločnosť Universal Music, pod ktorou Campbell pôsobil. V bezmála šesťdesiatročnej kariére predal cez 45 miliónov albumov, v roku 1968 prekonal v predajoch aj legendárnych Beatles.

Glen Campbell country

Automobilku Audi čaká kvôli dieselovej afére ďalšie súdne konanie. Miliónmi € by mohla byť pokutovaná celá firma, nielen jednotliví zamestnanci a členovia predstavenstva. Uviedlo to v pondelok mníchovské štátne zastupiteľstvo. Zákon súdom umožňuje uložiť odhalenej firme pokutu až do desať miliónov €. Mníchovská prokuratúra vyšetruje Audi kvôli podozreniu z podvodu okolo emisií naftových áut. Audi je, ako mladoboleslavská Škoda Auto súčasťou nemeckého automobilového koncernu Volkswagen. Emisná aféra Volkswagenu vypukla v septembri 2015, keď americká Agentúra pre životné prostredie koncern obvinila, že jeho dieselové motory obchádzajú meranie emisií. Škandál sa rýchle rozšíril do Európy a Ázie. Ukázalo sa, že sa týkal vedľa materskej značky VW tiež modelu Audi, Porsche a Škoda. Volkswagen v rámci dohody s Američanmi priznal, že porušil niektoré ustanovenia amerického práva. 

AUDI

Horúce leto a peklo – to už na prvý pohľad ide dohromady. Vzduch sa chveje nad rozpálenou cestou a nie je vlastne vôbec nič divného na tom, keď sa na Zemi objavia z ničoho nič dvaja čerti. Stane sa tak v novej rozprávke Zdeňka Trošku, ktorý ju pred troma týždňami dotočil a chystá sa do strižne. Kedy sa na film môžeme tešiť v kinách? Medzi vianočnými sviatkami bude mať predpremiéru a 4. januára pôjde do kín.

ertoviny

Po rozpade R.E.M. spevák Michael Stipe, prehlásil že už žiadne skupiny zakladať nebude. Neplatí to ale pre gitaristu Petera Bucka, ktorý predstavil singel svojej novej zostavy Filthy Friends. Singel Despierta pochádza z albumu Invitation, ktoré by malo do predaja prísť 25. augusta. Filthy Friends sa nepúšťajú do veľkých experimentov, súvislosť s nezávislým rockom R.E.M. je tu jasne zreteľný, aj keď výraznú zmenu predstavuje ženský vokál Corin Tucker. Basgitary sa ujal Scott McCaughey, druhej gitary Kurt Bloch a za bicími sedí Linda Pitmon.

Filthy Friends22

Vo veku 91 rokov zomrel britský herec Robert Hardy. Hral v sérii o Harrym Potterovi či v snímku Pýcha a predsudok. O jeho úmrtí podľa stanice BBC informovala rodina. (03. 08. 2017)

Robert Hardy2

Do celého sveta sa od roku 1982 nepretržite šíri záhadný signál neznámeho pôvodu. 24 hod. monotónne vysielanie spočíva v jednoliatom tóne, ktorý každých pár sekúnd preruší strojové pípnutie. Približne raz až dvakrát týždenne sa ozve mužský alebo ženský hlas a povie niekoľko slov v ruštine. Napríklad „čln“ alebo „poľnohospodárski špecialista“. A nič viac. Informovala o tom BBC. Rádio, ktoré sa prezíva bzučiak, počúvajú desať tisíce rádiových nadšencov. Sami ale priznávajú, že netušia, čo vlastne počúvajú. „V tom vysielaní nie sú absolútne žiadne informácie,“ uviedol BBC expert na vysielanie spravodajcov David Stupples zo City University v Londýne. Signál, ktorý si môže každý naladiť na frekvencii 4625 kHz, vychádza z dvoch miest. Zo zdanlivo opusteného rádiového komplexu blízko Petrohradu a lokality pri Moskve. Ponúka sa preto vysvetlenie, že ide o pozostatok studenej vojny. Podivné však je, že po rozpade Sovietskeho zväzu nebolo vysielanie ukončené, aktivita stanice naopak prudko vzrástla. Podľa BBC najpravdepodobnejším vysvetlením je to, že účelom vysielania je rezervovať frekvenciu pre prípad krízovej situácie. Napríklad vojny. Stanica by mohla byť použitá k inštruktáži špiónov po celom svete a armádnych jednotiek v odľahlých oblastiach. A zdá sa, že to už Rusi vyskúšali. V roku 2013 odvysielali správu „vydaný rozkaz 135“. To by mohol byť napríklad rozkaz k bojovej pohotovosti.

Vysielac

Nový solárny článok dokáže zachytiť takmer všetku energiu svetelného spektra zo slnka. Vedci z univerzity George Washingtona predstavili prví prototyp nového typu solárneho článku, ktorý dokáže získať energiu z takmer celého svetelného spektra Slnka a vďaka tomu sa pýši i neuveriteľnou efektivitou 44,5 % (teoreticky sa dá dosiahnuť maximálne 50 %). Pokiaľ sa nový typ konštrukcie ukáže ako použiteľný pre hromadnú výrobu, môže poskytnúť skokové zlepšenie v oblasti solárnych článkov, pretože by sa tato technológia stala najefektnejšou na svete. Súčasné solárne články dosahujú efektivitu 21%.

Solar panel

WASHINGTON - Vedci objavili ložisko otepľujúcej sa vody v Pacifiku, ktoré spôsobuje zvýšenie hladiny ozónu na celom západe Spojených štátov. Jeho obrovská rozloha v oceáne vedie k zvýšeným hladinám ozónu, ktoré môžu spôsobiť trvalé poškodenie pľúc. V štúdii uskutočnenej na University of Washington Bothell sa zistilo, že škvrna zvýšila koncentráciu ozónu nad Washingtonom, Oregonom, na západe Utahu a severe Kalifornie. Profesor atmosférických vied a vedúci autor štúdie Dan Jaffe dodal, že kvôli prúdeniu vetrov najviac trpia práve Washington a Oregon.

more ocean oteplovanie spojene staty

Status Quo dobou na kvalite nestrácajú presvedčili sa o tom aj tisícky fanúšikov v sobotu večer v športovom areáli vo Vesci u Liberce na festivale Benátská! Kde aplaudovali boogie britskej skupiny Status Quo. Pod Ješted sa populárna kapela vrátila po ôsmich rokoch, kedy so svojou rockovou produkciou, kritizovanou niektorými hudobnými publicistami pre jednoduchosť, žala úspech v hokejovej hale v Liberci. V programe nechýbali skladby, What You're Proposing, Whatever You Want nebo Rockin' All Over the World, a ani prevzatá In The Army Now. Tradične celý koncert Status Quo zahájili hitom Caroline zo svojho albumu Hello! vydaného v septembri 1973. Nadšené obecenstvo si vyžiadalo prídavok, na ktorého konci nechýbali skladby na pamiatku Chucka Berryho, ktorý zomrel tento rok v marci, Rock and Roll Music a Bye Bye Johnny.

Status Quo2

Rozlúčka Black Sabbath so svojimi fanúšikmi mieri do kín na celom svete.

Heavymetalová kapela Black Sabbath síce už prestala koncertovať, ale ich fanúšikovia si aj tak môžu ešte prísť na svoje. Kiná ponúknu v októbri filmový zostrih dvoch tohtoročných birminghamských mega koncertov, kde Ozzy Osbourne, gitarista Tony Iommi a bassgitarista „Geezer“ Butler definitívne ukončili desiatky rokov trvajúci príbeh tejto kapely, ktorý začal v roku 1968. „Muselo to skončiť v Birminghamu, je to náš domov a tu to celé začalo,“ nechal sa počuť pred dvojkoncertom v 16tisícovej Genting Aréne, ktorá bola okamžite vypredaná, gitarista Tony Iommi.

Black Sabbath2

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre nedeľu výstrahu prvého, najnižšieho stupňa pred vysokými teplotami pre celý Bratislavský a Trnavský kraj, väčšiu časť Nitrianskeho kraja a aj pre okresy Krupina a Veľký Krtíš v Banskobystrickom kraji. Teploty by tu mali miestami od 14:00 do 18:00 dosiahnuť 33 stupňov Celzia v tieni. SHMÚ upozorňuje, že počas pracovného týždňa bude teplota ďalej stúpať. Na pondelok 31. júla na svojej webstránke http://www.shmu.sk má výstrahu 2. stupňa pred horúčavami pre celý Bratislavský kraj. Teplota až 35 °C by sa od 15:00 do 18:00 a ojedinele aj v okresoch Dunajská Streda, Galanta a Trnava v Trnavskom kraji ako aj v okresoch Komárno, Nové Zámky a Šaľa v Nitrianskom kraji. V okresoch Trnavského a Nitrianskeho kraja platí na pondelok výstraha 1. stupňa, čo znamená, že miestami tu od 14:00 do 19:00 možno očakávať teplotu 33 až 34 °C. Prvý, najnižší stupeň pred vysokými teplotami platí na pondelok pre celý zvyšok západu krajiny, s výnimkou severných okresov a tiež pre všetky južné okresy Slovenska od západu až na východ. Pred nástupom horúčav varoval SHMÚ ešte v piatok 28. júla, kedy na svojej webstránke zverejnil správu o očakávanom príchode ďalšej vlny horúčav. SHMÚ varuje že je „veľmi pravdepodobné, že zaznamenáme aj dlhšiu sériu supertropických dní (to je deň s max. teplotou vzduchu 35 °C a viac), čo sa v tomto roku ešte nestalo. V kombinácii s veľmi teplými nocami to znamená ešte väčšiu záťaž na ľudský organizmus, ako tomu bolo v predošlých vlnách horúčav v tomto roku. Ochladenie by malo prísť až v závere prvej augustovej dekády“. Podrobne o počasí na každý deň vás informujeme vo vysielaní nášho rádia POHODA.

SHMU Horiucavy

Od soboty 29.7.2017 od 12:00 hod. cesta popod Strečno bude prejazdná v zúžených pruhoch a rýchlosťou zníženou na 30 km/h.

Strecno prejazdne

Kanadský spevák Justin Bieber zrušil všetky koncerty, ktoré mal ešte odohrať v rámci aktuálneho Purpose World Tour. Informoval jeho organizačný tím, ruší sa pätnásť koncertov, ktoré mal absolvovať do polovice októbra v Spojených štátoch, Kanade, Japonsku, Filipínach či Indonézii. Koncerty sa rušia z neznámych dôvodov. Podľa stanoviska, ktoré bolo zverejnené na spevákových internetových stránkach, spevák „miluje svojich fanúšikov a nenávidí, keď ich musí sklamať“. Napriek úspechu doterajšieho turné sa ale rozhodol, že neodohrá už žiadny ďalší koncert“. Dôvodom mohlo biť, že pred pár dňami dostal zákaz vystupovať v Číne. Informoval o tom pekinský úrad kultúry, ktorý rozhodnutie zdôvodnil jeho nevhodným chovaním. Pritom neuviedli konkrétne dôvody.

Justin Bieber

Počítačoví piráti neustále hľadajú cesty, ako užívateľov a pripraviť o financie. Presne k tomu slúži novo objavený škodlivý kód nazvaný NukeBot. Ten najskôr ukradne prihlasovacie údaje k internetovému bankovníctvu, aby následne mohli internetový piráti účet vybieliť. A to bez toho aby si to majiteľ všimol. Upozornili na to bezpečnostný experti antivírovej spoločnosti Kaspersky Lab. Počítačoví piráti spravidla bývajú o krok napred pred ochrancami zákona. Zachytiť nejaký škodlivý kód a varovať všetkých užívateľov sa tak bezpečnostným expertom podarí spravidla až vo chvíli, keď už majú internetoví podvodníci pekne zarobené. Tento krát sa však vírus NukeBot podarilo zachytiť ešte vo chvíli, kedy ho programátori počítačového podsvetia „dolaďujú“. Experti z Kaspersky Labu totiž tento malware, ktorý útočí na internetové bankovníctvo, zachytili na ilegálnych fórach využívaných hackermi skôr, než sa masívne začal šíriť internetom. Zatiaľ sa masívne nešíri, ale... Podľa bezpečnostných expertov už koluje na internete niekoľko typov tohto víru, zatiaľ sa však masívne nešíry.

virus

Úplná uzávierka rýchlostnej cesty R2 v úseku Budča-Zvolen – Pustý hrad v dlžke 3 km od 27. 7. 2017 do 5. 8. 2017 do 22:00 hod.

Uzavera R8

Britská vláda chce od roku 2040 zakázať predaj áut s benzínovým či naftovým motorom. V tej dobe by už mali byť všetky autá na britských cestách elektrické. Opatrenie sa bude týkať aj hybridných áut. Vláda zdôrazňuje že je nutný rázny krok, preto že znečistenie ovzdušia si vyberá daň na zdrví ľudí. Totožný zámer oznámilo začiatkom júla Francúzsko a konkrétne úvahy sa objavujú aj v Nemecku.

Rolls Royce

Polícia kontrolovala v stredu (26. 7. 2017) v bratislavskej mestskej časti Jarovce automobil s rakúskym registračným číslom. V aute bolo 11 ilegálnych migrantov z Iraku, Sýrie a Pakistanu. „S vozidlom prekročili pravdepodobne maďarsko-slovenské hranice a smerovali do Rakúska,“ informovala slovenská polícia na svojom webe s tým, že auto šoféroval 38 ročný Slovák. Teraz mu hrozí sedem až desať rokov vezenia,“ konštatovala polícia. Cudzincov prevzali príslušníci oddelenia cudzineckej polície. Zo Slovenska budú pravdepodobne vyhostený.  

Auto uprchlici

Americkej spoločnosti Coca-Cola v druhom štvrťroku v dôsledku mimoriadnych nákladov klesol čistý zisk z 3,45 na 1,37 miliardy dolárov. Aj tak Coca-Cola prekonala očakávaný zisk, predovšetkým vďaka tomu, že sa prispôsobuje požiadavkám po „zdravších“ nápojoch. Coca-Cola sa v poslednej dobe stále viac sústredila napríklad na nesladené limonády, prípadne varianty z nízkym obsahom cukru, uviedla agentúra Reuters. „Organický rast výnosov sýtených limonád získala predovšetkým v oblasti nesladených a málo sladených alternatív ako Coca-Cola Zero Sugar,“ uviedol šéf Coca-Coly James Quincey. Spoločnosť uviedla, že zaznamenala veľkú požiadavku po nesýtených nápojoch, džúsoch a smoothies.

Coca Cola

Dostali sme do nášho rádia prosbu o uverejnenie, ktoré možno pomôže aj vám:

  „Serie ma to, že sa to stalo zrovna nám, ale vystríham ostatných !!! Trávila som čas s neterami a dcérkou na nákupoch v OC Max Žilina. Auto zaparkovane v krytých garážach, hneď vedľa vstupu a pri vchode do obchod. centra k butikom. Zistili sme to po vyjdení z Maxu. V centre sa pohybujú zlodeji, nám odrezali katalizátor na aute. Škoda vyčíslená na 700 eur ak nie viac. Ak si niekto všimol nejaké podozrivé indivíduá čo pozerajú autám podvozky tak by som bola rada za hocijaké informácie čo pomôžu dolapiť zlodejov. Všetko je nahlásene a spísané na polícií. Žiaľ kamery v centre nie sú i keď zákon ich dal obchod. centrám príkazom. Taktiež plánujeme osloviť majiteľa alebo riaditeľa menovaného centra a upozorniť na nutnosť kamier nech sa nikto s niečím podobným nestretne, inak je tam raj pre zlodejov.“ 

Vyfuk ukradli v MAXE

Úradníci môžu kontrolovať, čím ľudia doma kúria v kotly. Ústavný súd (ÚS) v utorok nevyhovel návrhu skupiny poslancov, ktorý sa domáhali zrušenia príslušného paragrafu zákona o ochrane ovzdušia. Podľa zákonodarcov sú kontroly vážnym zásahom do práv na nedotknuteľnosť obydlia, podľa ÚS ale zákon neodporuje ústave. Fyzická kontrola je krajným riešením, pripadá do úvahy len v prípadoch, po opakovaných sťažnostiach a výzve k náprave. Občanom, ktorý kontrolórov nepustia ku kotlu alebo k palivu, hrozí podľa zákona finančný postih. (noviny.cz)

Komn dym

Českému autobusu zakázali v Nemecku pokračovať v jazde. Pozornosť diaľničnej policajnej hliadky, ktorá vykonávala kontroly na odpočívadle Niefern-Öschelbronne pri Pforzheime neďaleko Stuttgartu, upútalo 24.7.2017 o 9:45 prasknuté čelné sklo autobusu. Rozhodli sa preto autokar smerujúci po diaľnici A8 z Stuttgartu do Bádenska skontrolovať. Ukázalo sa, že mal radu vážnych technických nedostatkov. Podvozok bol prehrdzavený na prednej náprave bola nebezpečná vôľa riadenia, uviedol server Pz-news. Behom prehliadky policajti zistili ďalšie nedostatky, všetky hasiace prístroje mali rok prepadnutú dobu záruky, kladivko k núdzovému rozbitiu skla bolo prichytené sťahovacou páskou, takže ho bez použitia náradia nebolo možné vybrať z držiaku. Na viac sa ukázalo, že vodič od 11. júla sedel za volantom denne, takže výrazne porušil limity určené pre profesionálneho šoféra, lebo nedodržoval nariadené prestávky medzi jazdami.

POLICE

V januári 2016 vzala rakovina kanadskej speváčke Céline Dion (49) lásku jej života – manžela Reného Angélila (†73). Najväčšiu bolesť už zrejme popová diva prekonala a hľadá lásku v náruči mladšieho milenca! Tým šťastlivcom je podľa magazínu Closer istý Pepe Muñoz. Jedná sa o španielského tanečníka, ktorý Dion na prvý pohľad učaroval. Je síce o 17 rokov mladší, ale speváčka vekový rozdiel rozhodne nerieši. Veď medzi zosnulým manželom, ktorého si ako devätnásť ročná v roku 1987 brala, bol rozdiel 26 rokov.

celine dion v3 facebook com2

Speváčka Helena Zeťová, koniec lásky je späť doma. Ďalší z medzinárodných vzťahov nevyšiel, tak nie v Grécku, ale Čechách trávi leto a venuje sa naplno aj tretej sólovej platni na ktorej pracuje v štúdiu Daniela Hádla. Album by mal vyjsť v novembri.

H. Zetova

Na festivale (23. 7. 2017) country hudby v Jaslovských Bohuniciach zomrel pri sobotňajšom vystúpení legendárny člen českej skupiny Taxmeni gitarista Karel Mrkvička (†66).

Karel Mrkvika Taxmeni

Pri závodoch Majstrovstiev Európy juniorov v motokrose, ktoré sa v sobotu konali v Lokti v rámci Grand Prix Českej republiky, zomrel trinásťročný pretekár. Záchranári sa ho neúspešne pokúšali oživiť 45 minút. O tragickej udalosti informovali  Radek Hes z karlovarskej záchrannej služby a hovorkiňa krajskej polície Zdeňka Papežová. O tragickej nehode Igora C. z Moldavska následne informoval na svojej internetovej stránke aj organizátor ME, spoločnosť Youthstream.

Mokros draha

Zmena počasia nastáva aj v Česku. Nasledujúcich 30 dní bude podľa dlhodobej predpovede, ktorú v sobotu zverejnil Český hydrometeorologický ústavu (ČHMÚ), teplotne podpriemerný. Naopak početnejšie budú v úvode a na konci sledovaného obdobia zrážky. Budúci týždeň od 24. do 30. júla to bude teplotne podpriemerné, naopak zrážok by malo byť viac než je v danú dobu obvyklé.

Rain is umbrella

Pre nedeľu (23.7.2017) platia búrkové výstrahy prvého stupňa pre celé územie Slovenska, a to od obeda až do neskorej noci, v pondelok (24.7.) pre Banskobystrický, Košický, Prešovský a Žilinský kraj.

Meteo 21.7.17

Vo veku 88 rokov zomrel francúzsky herec Claude Rich. Podľa listu Le Mond oznámila umelcove úmrtie jeho rodina. Rich sa popri seriáli Chobotnica preslávil aj po boku Louisa de Funèsa v komédii Oskar. (21. 7. 2017)

Claude Rich L. De Funes Oscar

Gytarista, spevák a skladateľ Carlos Santana, oslavuje (20. 7.) 70. narodeniny, je označovaný za gitarového mága a žijúcu legendu rockovej hudby. Za svoju viac než päťdesiat ročnú kariéru si vytvoril fúzovaním viacerých štýlov, hlavne blues a latinskoamerických a afrických rytmov, charakteristický prejav. Narodil sa ako Carlos Augusto Alves Santana v mexickom mestečku Autlan de Navarro španielke a mexickému indiánovi. V roku 1961 sa usadil v San Francisku, kde hral v pouličných kapelách, ale už o päť rokov založil skupinu Santana Blues Band, s ktorou vyrazil na turné. V roku 1969 vydal prvú platňu Santana. V roku 2003 ho magazín Rolling Stone zaradil na 20. miesto svojho rebríčku 100 najväčších gitaristov. Santana získal mimo iných ocenení aj desať cien Grammy.

Carlos Santana 2005

Spevák nu-metalovej skupiny Linkin Park Chester Bennington spáchal sebevraždu. Uviedol to server TMZ zameraný na život celebrít. Podľa jeho zdroja sa obesil v svojej rezidencii v Palos Verdes. Jeho telo bolo nájdené vo štvrtok ráno miestneho času. Dôvod jeho konania zatiaľ nie je známy. Zostalo po ňom šesť detí. 

Chester Bennington Linkin Park vocal

Sony Music obnoví výrobu vinylových platní. Lisovať sa budú v Japonsku. Záujem o gramofónové platne sa zvýšil natoľko, že sa spoločnosť Sony Music rozhodla ich výrobu po tridsiatich rokoch obnoviť. V tomto čase montuje potrebné vybavenie a najíma starých odborníkov, ktorí ešte majú s výrobou mastrov a lisovaním platní skúsenosti. Výroba začne na budúci rok. Sony uviedla, že do marca budúceho roku obnoví výrobu vinylov vo svojej továrni pri Tokiu.

nc 440

Skupina Queen konečne potvrdila, že na filme o ich kariére sa v týchto dňoch začína reálne pracovať. Hlavnú úlohu Freddieho Mercuryho hrá Rami Malek, réžiu má skúsený Bryan Singer ktorý má za sebou filmy ako Valkýra alebo komixových X-Menov. Pred produkčná práca v Anglicku začína na budúci týždeň a hlavná časť natáčania prebehne v Londýne v októbri. Kto bude hrať ďalších členov skupiny, zatiaľ filmový producenti prezradiť odmietli.

Queen

Po 75 rokoch od zmiznutia boli minulý týždeň na ľadovci Tsanfleuron v švajčiarskych Alpách nájdené telá manželov Marcelina a Francine Dumoulinových. Manželia odišli 15. augusta 1942 zo svojho domu, aby na lúkach nad dedinou Chandolin podojili kravy. Zanechali po sebe sedem detí, napísala v utorok agentúra Reuters. Na zamrznuté a dokonale zachovalé telá narazil náhodou jeden pracovník vo výške 2 615 metrov blízko lanovky Les Diablerets. Ich totožnosť má potvrdiť rozbor DNA, muž a žena mali pri sebe aj doklady potvrdzujúce že ide o nezvestých manželov. Muž a žena, mali na sebe šaty z doby druhej svetovej vojny,“ povedal Bernhard Tschannen, riaditeľ spoločnosti Glacier 3000, Ktorá v okolí Les Diablerets prevádzkuje lyžiarske vleky. V dobe smrti 40 ročný obuvník Marcelin Dumoulin a jeho o tri roky mladšia žena, ktorá bola učiteľkou, po sebe zanechali päť synov a dve dcéry.

Les Diablerets Schw

Vo veku 95 rokov zomrela vo Versailles francúzska spisovateľka Anne Golonová. Preslávila sa najmä knihami o Angelike, „markíze anjelov”. O jej úmrtí informovala agentúru AFP a dcéra Nadine Goloubinoffová. Autorka podľahla v piatok zápalu pobrušnice. Bola stále aktívna a ešte v máji poskytla rozhovor médiám. Filmy sa jej nepáčili. Golonová sa k filmovej adaptácii aj niektorým prekladom netajila kritikou – podľa nej postavu Angeliky zjednodušovali. (17.7.2017)

 Anne Golonov Angelika

Vedci z vesmírneho observatória Arecibo v Portoriku zaznamenali záhadné signály prichádzajúce od hvizdy Ross 128. Jedná sa o veľmi málo preskúmaného červeného trpaslíka vzdialeného od Zeme 11 svetelných rokov. Signál sa objavil v takmer pravidelných pulzoch. Rádio teleskop Arecibo, ktorý je najväčším svojho druhu na svete, zachytil neobvyklé dáta 12. Mája. 2017 „Dva týždne od pozorovania sme si uvedomili, že v desať minútovom dynamickom spektre objektu sú niektoré veľmi zvláštne signály,” uviedol na svojej webovej stránke minulý týždeň profesor Abel Méndez. Dodal, že signál mal takmer periodický charakter. Mimozemšťania to asi nebudú Podľa Méndéza existujú tri pravdepodobné vysvetlenia. „Mohlo by ísť o žiarenie hviezdy Ross 128 podobné slnečným erupciám, žiarenie z iného objektu v zornom poli Ross 128, alebo o výkyv spôsobené satelitom na vysokej obežnej dráhe,” napísal astrobiológ. Každá z týchto hypotéz má svoje úskalie. „A keby niekoho zaujímala, všadeprítomná hypotéza s mimozemšťanmi je až na poslednom mieste.” napísal Méndez vo svojom príspevku. Jeho tým kvôli objasneniu situácie pozoroval hviezdu Ross 128 aj v nedeľu a výsledkom svojho úsilia chce informovať v priebehu tohto týždňa. „Úspechom bude, pokiaľ signál zachytíme znovu v smere hviezdy, ale nie v jej okolí. Pokiaľ ho už nezachytíme, bude to ešte väčšia záhada,” citoval Méndeza server Business Insider.

ARECIBO

K neobvyklej situácii došlo v stredu na letisku v čínskom meste Chöch chot v oblasti Mongolsko. Zamestnanec letiska dobiehal lietadlo, ktoré sa začalo posúvať, pretože nemalo pod kolesami zarážku. Jednalo sa o Airbus A320 čínskej spoločnosti Loong Air, ktoré priletelo z Tchang-šanu. Všetci cestujúci aj posádka lietadlo opustili, takže schodky boli tiež preč a stroj mal zatvorené dvere. Na základe toho jeden z pracovníkov letiska podľa webu Beijing News mylne usúdil, že lietadlo sa bude chystať k vzletu, a tak odstránil zarážku pod prednými kolesami. Na svoju chybu prišiel už o pár sekúnd neskôr – lietadlo sa totiž pomaly začalo pohybovať dozadu. Zamestnancovi sa zastaviť lietadlo nakoniec podarilo. Čínske média špekulovali, že pilot zabudol stroj zaistiť parkovacími brzdami. Aerolinky to však nepotvrdili.

 Lietadlo uteka

(16. 7. 2017) Santiago de Chile zasiahlo cez víkend najsilnejšie sneženie od roku 2007. Príval snehu v chilskom hlavnom meste výrazne skomplikoval dopravu a spôsobil veľké výpadky el. energie. Podľa webu BBC News prišiel jeden človek o život a ďalší dvaja utrpeli zranenia. Bez el. energie a kúrenia sa ocitlo cez 280 tisíc ľudí, informovala agentúra Reuters. Meteorológovia predpovedajú, že sneženie bude pokračovať, ale menej výdatné.

Chille 16.7.2017

Slovenský futbalový reprezentant do 21 rokov Stanislav Lobotka prestúpil z dánskeho Nordsjaellandu do Celty Vigo. Španieli zaplatil za záložníka, o ktorého mala záujem aj pražská Slávia, údajne päť miliónov €.

 S. Lobotka

Vzhľadom k novým geologickým skutočnostiam bude cesta 1/18 popod Strečno úplne uzatvorená od 8:00 hod 16. 7. 2017. Predpokladaná doba uzávierky je do 31. 7. 2017

Strecno prejazdne

Manželstvo s Dádou Patrasovou (61) je pre Felixa Slováčka (74) minulosť! V súčasnosti skladateľ a dirigent žije s Luciou Gelemovou (34). Jeden čas sa zdalo, že mladá milenka bude pre manželstvo Dády Patrasovej a Felixa Slováčka poslednou kapkou. Rozvod doslova visel vo vzduchu, ale medzi manželmi došlo k zaujímavému obratu. Felix Slováček zrejme pochopil, že ide do tuhého a zdá sa, že by chcel manželstvo zlepiť. „Nosí Dáde darčeky, trávi s ňou viac času. Dokonca trávia spolu večery počas ktorých často konverzujú “ prezradil týždenníku Sedmička zdroj z okolia páru. „Felix má k Dáde dokonca blízko aj po intímnej stránke,“ dodal nemenovaný zdroj.

Slovacek vipstory

Lietadlo v USA pristávalo na zaplnenú dráhu, tragédií zabránil dispečer.Tragickej nehode len tesne uniklo dopravné lietadlo Airbus leteckej spoločnosti Air Canada, ktorého pilot sa na letisku v San Francisku chystal pristáť na dráhe plnej lietadiel čakajúcich na odlet. Omylu si včas všimol letový dispečer, ktorý pilota na jeho chybu upozornil a naviedol na pristanie znovu. Incident vyšetrujú americké úrady.  (11. 07. 2017)

Airbue Air Canada2

(10. 07. 2017) Anna K. sa prechádza letným lesom s otázkou Co mi za to dáš. Anna K. predstavuje druhý singel zo svojho CD Světlo. Stala sa ním pieseň Tomáša Varteckého  Co mi za to dáš. Klip vznikal v dobe, keď sa speváčka dozvedela o ďalšom nádore a dlhej liečebnej procedúre, ktorá ju čaká. A aj napriek tomu vzniklo optimistické letné video. Želáme skorý návrat k tvorivej práci. (Pieseň, co mi za to dáš môžete počuť aj v našom rádií.)

Anna K

Na Slovensku, ako aj v ostatných krajinách strednej a východnej Európy, vyrastie sieť rýchlonabíjacích staníc pre elektromobily s podporou Bruselu. Informovala o tom spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE). V rámci projektu sa pozdĺž transeurópskej dopravnej siete vybuduje 222 multištandardných rýchlonabíjacích staníc s výkonom 50 kilowattov a 30 ultranabíjacích staníc s výkonom 150 až 350 kilowattov. Vytvorí sa tak infraštruktúra na plynulé nabíjanie elektromobilov medzi krajinami západnej Európy a Slovenskom, Českou republikou, Maďarskom, Slovinskom, Chorvátskom a Rumunskom. Na Slovensku sa v rámci projektu vybuduje 18 rýchlonabíjacích a 7 ultranabíjacích staníc.

Elektro pumpa auto

Tesla vyrobí najväčšiu batériu na svete do sto dní, alebo ju dodajú zdarma sľúbil Musk. Americká spoločnosť Tesla získala v Južnej Austrálii objednávku na výstavbu najväčšej lithium-iontovej batérie na svete, ktorá má pomôcť vyriešiť problémy s výpadkami elektriny. Zakladateľ a generálny riaditeľ podniku Elon Musk v piatok potvrdil sľub, že ak batéria nebude hotová do sto dní, nebude za ňu podnik požadovať žiadne peniaze. Musk uviedol, že pokiaľ by firma nedokázala batériu včas dokončiť, stálo by ju  to minimálne 50 miliónov dolárov. Batéria sa bude nabíjať elektrinou z veternej farmy francúzskej spoločnosti Neoen. Uloženú energiu bude dodávať do siete v dobe zvýšenej spotreby elektriny. Južná Austrália trpí výpadkami v dodávkach elektriny v dôsledku prechodu od uholných elektrární k veterným zdrojom, ktorých produkcia je menej stabilná. Batéria bude mať podľa spoločnosti Tesla skladovaciu kapacitu 100 MWh a dokáže pokryť spotrebu zhruba 30 000 domácností.

bateria pocketnow2

Obchody Tuzexu pôsobili v šedivých časoch socializmu ako malý zázrak. Vďaka viac než stovke obchodov mohli aj obyčajný ľudia z Československa skúsiť kvalitu západnej elektroniky, módy či áut. Pred týždňom by Tuzexy oslávil šesťdesiatiny.

Tuzex Bony 3

Airbus začal vypúšťať lacné satelity. Majú priniesť rýchli internet. Na prvom z 900 satelitov, ktoré by od roku 2018 mohli dodávať lacný vysokorýchlostní internet do rôznych kútov sveta, začala minulý týždeň pracovať spoločnosť OneWeb Satellites. Firma je spoločným podnikom európskeho výrobcu lietadiel Airbus a amerického startupu OneWeb. Potenciál vesmírneho internetu si uvedomujú aj ostatný podnikatelia. Na rovnakom nápade už dlhšiu dobu pracuje Elon Musk a jeho spoločnosť SpaceX, ktorá na projekt získala minimálne miliardu dolárov od Googlu. Sieť satelitov chce SpaceX začať budovať v roku 2019 a dokončenie predpokladá v roku 2024.

ESA2

Francuzsko zakáže predaj áut zo spaľovacím motorom. Francúzsko sa chce stať lídrom v zelenej ekonomike a v roku 2050 chce byť dokonca uhlíkovo neutrálne. A tak do roku 2040 bude zakázaný predaj áut len so spaľovacím motorom. Francúzsko, ktoré je známe veľmi starým vozovým parkom, kde na dedinách jazdí vetšina áut dvadsať a viac rokov starých, nastavila plán podpory, kde bude štát dotovať nákup nových menej ovzdušie znečisťujúcich vozidiel. Postupne by sa mala podpora preorientovť na ekologické elektromobily.

elektromobil tesla

Vedci ohlásili objav nového typu častice. Vedci pracujúci s Veľkým hadronovým urýchľovačom (LHC), ktorý je najvýkonnejším na svete, ohlásili vo štvrtok (6. 7. 2017) nález novej subatomárnej častice, od ktorej si sľubujú lepšie pochopenie súdržnosti hmoty. Informovala o tom agentúra AP. Novou zistenou časticou, ktorá sa síce teoreticky predpokladala, nikdy však nebola spozorovaná, je typ baryonu.

Urch. astic.2  

Nemecký Opel bude patriť Francúzom. Európska komisia v stredu schválila prevzatie nemeckej automobilky Opel francúzskym konkurentom PSA. Komisia dospela k záveru, že dohodnutá transakcia nevyvolá narušenie konkurencie na príslušných trhoch. Spoločnosť PSA, ktorá vyrába automobily Peugeot a Citroën, sa vďaka prevzatiu stane druhým najväčším automobilovým koncernom v Európe za nemeckým Volkswagenom.

 OPEL

Zomrel herec Petr Pelzer. Primár z Učiteľa tanca či Emil z Helimadoe. Vo veku 76 rokov zomrel v noci na stredu po dlhej ťažkej chorobe člen činoherného súboru Národného divadla v Prahe Petr Pelzer. Informoval o tom hovorca prvej českej scény Tomáš Staněk. Pelzer stvárnil viac než stovku filmových rolí. Hral napríklad primára v Učiteľovi tanca tiež radcu v rozprávke Kráľovský sľub. Často sa objavoval v dabingu, svoj hlas prepožičal aj Gandalfovi z Pána prsteňov. (5. 7. 2017)

Petr Pelzer

 Poľsko zdvojnásobí armádu, nakúpi stíhačky F-35 a vyzbrojí ponorky. Keď sa americký prezident Donald Trump počas svojej zastávky v Poľsku bude informovať čo robí Varšava pre svoju obranu, budú mať preň poľskí lídri tie najlepšie správy. Do roku 2030 chcú mať Poliaci až 200 tisíc vojakov, nové stíhačky piatej generácie F-35, protiraketovú obranu a štyri ponorky so strelami Tomahawk. Minister obrany Antoni Macierewicz podľa poľských médií nekompromisne stál o to, aby vláda schválila jeho návrh zákona o zmene financovania ozbrojených síl a obnove technickej modernizácii armády a to ešte pred návštevou Trumpa. Ten sa zastaví vo Varšave v stredu cestou na summit G20. Poľsko je jednou z piatich zemí NATO, ktoré plnia záväzok vynakladať na obranu 2 percentá HDP. V histórii okupovaná a vojnou zničená zem je dnes analyticky považovaná za jednu z vojensky najsilnejších v strednej Európe. Poľské ozbrojené sily sú tak z vojenského hľadiska považované za najväčšie posilnenie NATO od konca studenej vojny.  (5. 7. 2017)

F 35

Zomrel Paolo Villaggio, účtovník Fantozzi z talianských komedií. Vo veku 84 rokov zomrel talianský komik Paolo Villaggio, ktorého preslávila séria komédií o účtovníkovi Fantozzim. „Takých velikánov sa nájde ozaj málo, celé Taliansko plače,“ uviedla v správe o hercovom úmrtí La Republica.  (3. 7. 2017)

Fantozzi

Umelá inteligencia odhalí zločin skôr, než sa stane. Testujú ju v Chicagu, do boja zo zločinom povolala americká polícia umelú inteligenciu. Znie to ako scenár k sci-fi filmu, ale špeciálne počítače majú zabrániť zločinu skôr, ako k nemu dôjde. Jednoducho pomocou špeciálných výpočtov odhadnú, kde dôjde k trestnému činu. Umelá inteligencia pozná napríklad aj to, koľko bolo trestanej osobe, keď naposledy nastúpila do vezenia, alebo či sa dopustila zločinu zo zbraňou. Tieto dáta poskytujú počítaču priamo policajti.

 Umela inelig

Počas júlových víkendov bude cesta popod Strečno prejazdná. O zmenách vás budeme informovať v dopravnom spravodajstve rádia Pohoda a tiež na stránke rádia Pohoda.

Strecno prejazdne 

ZMENA PARKOVACIEHO PORIAKU V FNsP ŽILINA OD  01. 07. 2017

Parkovací poriadok v FNsP ŽILINA od 1. 7. 2017. Besplatné parkovanie v areáli FNsP v Žiline platí len na základe potvrdeného parkovacieho lístka zdravotníckym personálom. Pacient, sprevádzajúca osoba tak tiež návšteva pacienta má nárok na bezplatné parkovanie za podmienky predloženia parkovacieho lístka: POTVRDENÉHO OŠETRUJÚCIM ZDRAVOTNÍCKYM PRACOVNÍKOM S VYZNAČENOU PEČIATKOU, DÁTUMOM A ČASOM NÁVŠTEVY. 1, A TO PACIENT A SPREVÁDZAJÚCA OSOBA PO DOBU MAX. 4 hod. Poplatok po uplinutí tejto doby je 1€ - 30 min. 2, NÁVŠTEVA PACIENTA V ČASE NÁVŠTEVNÝCH HODÍN PRÍSLUŠNÉHO LÔŽKOVÉHO ODDELENIA MAX 2 hod. Poplatok po upinutí tejto doby je 1 € - 30 min.  

FNsP ZA

Vo veku 93 rokov zomrel v stredu (28. 6. 2017) divadelný a filmový herec František Řehák. Za svoj život stvárnil stovky rolí v divadle, filme aj televízii. Verejnosti bol známi hlavne z filmu režiséra Jiřího Menzela ako abbé v Rozmarném létě, Drobeček v Skřiváncích na niti a tak tiež ako murár Lorenc na vozíku vo filme Na samotě u lesa.

Frantiek ehk

Z takzvaného slovenského národného pokladu zmizla časť evidovaných zlatých predmetov. Matica slovenská v utorok oznámila, že okrem toho kontrola zistila poškodenie niektorých umeleckých diel. Poškodené boli aj obrazy od slovenského maliara Vincenta Hložníka, ktoré daroval Matici slovenskej. „Pri kontrole pod dohľadom štátnej notárky sa zistilo, že niekoľko desiatok obálok, v ktorých boli predmety zo zlata, bolo otvorených a ich obsah nezodpovedal pôvodnému inventarizačnému záznamu,“ konštatoval v  prehlásení predseda matice Marián Tkáč. Národný poklad postihli straty už v minulosti, keď finančná časť zbierky bola vložená do nebankového subjektu Podielového družstva Slovenskej investície, ktorý skrachoval. „Slovenský národ tak prišiel o 870 tisíc eur ,“ konštatoval Tkáč.

 POKLAD2

Lucie Vondráčková dostala hlavnú rolu vo filme za oceánom. Zatiaľ čo Tomáš hrá hokej v NHL, Lucie sa v decembri tohto roku objaví na plátnach amerických a kanadských kín vo filme The Perfect Kiss, v ktorom dostala hlavnú úlohu. Vypadá to podľa zábavného a originál traileru na zaujímavú komédiu. Vondráčková je prvá česká herečka, ktorej sa podarilo získať hlavnú ženskú rolu v americkom filme. (foto: trailer The Perfect Kiss)

Lucie Vondrackova2

 Hygienici zmerali kvalitu vodných plôch, ktoré lákajú na kúpanie 

Zoznam vôd určených na kúpanie pre kúpaciu sezónu 2017

Zlaté piesky – Bratislava (Ružinov)

15. jún – 15. september

dobrá

Vajnorské jazero – Bratislava (Vajnory)

15. jún – 15. september

výborná

Slnečné jazerá – Senec

15. jún – 15. september

dobrá

Vinianske jazero – Vinné

23. jún – 31. august

výborná

Zemplínska šírava – Biela hora – Vinné

1. júl – 31. august

výborná

Zemplínska šírava – Hôrka – Vinné

1. júl – 31. august

výborná

Zemplínska šírava – Medvedia hora – Kalužov

1. júl – 31. august

výborná

Zemplínska šírava – Kamenec – Klokočov

1. júl – 31. august

výborná

Zemplínska šírava – Paľkov – Kusín

1. júl – 31. august

výborná

Pod Bukovcom – Bukovec

15. jún – 15. september

výborná

Ružín – Košická Belá

15. jún – 15. september

výborná

Veľká Domaša – Tíšava – Bžany

19. jún – 31. august

výborná

Veľká Domaša – Valkov – Bžany

19. jún – 31. august

dobrá

Veľká Domaša – Dobrá pláž – Kvakovce

1. júl – 31. august

dobrá

Veľká Domaša – Holčíkovce

1. júl – 31. august

výborná

Veľká Domaša – Poľany – Holčíkovce

1. júl – 31. august

dobrá

Veľká Domaša – Nová Kelča

1. júl – 31. august

výborná

Veľká Domaša – Nová Kelča – poloostr. Krym

1. júl – 31. august

výborná

Zelená voda – Nové Mesto nad Váhom

1. júl – 31. august

výborná

Šulianske jazero – Vojka nad Dunajom

19. jún – 31. august

výborná

Kunovská priehrada – Sobotište

zatvorené z dôvodu rekonštrukcie

zatvorené z dôvodu rekonštrukcie

Liptovská Mara – Liptovský Trnovec

1. júl – 31. august

výborná

Zdroj: ÚVZ SR

 

   

Oravska priehrada

Paul McCartney oslavuje 75. narodeniny

Hudobná kariéra britského hudobníka a člena bývalej skupiny Beatles Paula McCartneyho je lemovaná celou radou superlatívov. Jeho skladba Yesterday je najhranejšou skladbou histórie a on sa sám dostal do Guinnessovej knihy rekordov ako najúspešnejší muzikant a skladateľ v dejinách populárnej hudby. 18. 6. 2017 oslávil 75. narodeniny.

Paul McCartney2

Producent DAVID GUETTA vydal minulý týžden nový singel. V nahrávke 2U hosťuje Justin Bieber. Singlu sa darí aj v rádiách, za oceánom už prenikla do najhranejšej tridsiatky. V Európe podľa dostupných meraní zaznamenala cez víkend cez 2 200 rotácií.                   Rotuje aj v našom Rádií POHODA. 

David Guetta

Zatiaľ čo ceny pohonných hmôt dlhodobo rástli tento rok čaká vodičov nielen v Česku priaznivá správa. Ceny benzínu a nafty klesajú. Na niektorých pumpách už spadla cena za liter nafty pod 26 českých korún a benzínu pod 28 českých korún. Pre dovolenkárov je dobrá správa, že cena padá aj v zahraničí. Podľa slov analityka spoločnosti Finlord Borisa Tomčiaka je v Česku situácia priaznivá a v ďalších asi dvoch týždňoch môže cena PHM klesnúť o ďalších 20 až 30 halierov. (zdroj: http://ekonomika .idnes.cz)

erp. stanica

Microsoft vydal záplatu na WannaCrypt aj pre Windows XP SP3. Microsoft vydal záplatu KB4012598, ktorá je určená úplne pre všetky verzie Windows vydané v tomto storočí. Popri Windows XP ide aj o ich dlhodobo podporovanú variantu WES09 / POSReady 2009 a tiež verziu Windows XP Embedded, ďalej o Windows XP x64 SP2, Windows Vista či Windows 8 a tiež sérverové edície 2003 a 2008.

Iste si všimnete, že v zozname nie sú Windows 7 či Windows 8.1 a Windows 10 či Server 2012. Tieto v súčastnosti podporované Windowsy dostali opravu aktualizácií MS17-010 v marci tochto roku.

XP

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že ruská stíhačka zachytila americký bombardér v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Baltským morom. Potvrdilo to ruské ministerstvo obrany, jeho prehlásenie zverejnila štátna spravodajská agentúra TASS. „ 6. júna zachytilo Rusko vzdušný cieľ, ktorý sa pohyboval popri ruskej štátnej hranici nad medzinárodnými vodami Baltského mora. Z leteckej flotily baltského námorníctva bola vyslaná stíhačka Suchoj-27, aby ciel zachytila,” stojí v prehlásení. https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/ruska-stihacka-zachytila-americky-bombarder-nad-baltskym-morem-32605?seq-no=1&dop-ab-variant=&source=article-detail

Suchoj stihacka ru

Najväčšie svetové automobilky v najbližšej budúcnosti s naftovými motormi u osobných áut už nepočítajú. Diesel pre osobné autá je mŕtvi.  Značky VW či Renault prestali pracovať na vývoji dieselových motorov pre osobné auta a nechávajú dožiť terajšie modely, s tým, že za tri roky už nové z výrobných pásov nezídu. Iné automobilky ho odpísali už dávno a vsadili na kombináciu: benzín pre stabilnú jazdu a elektromotor pre rozjazd, pričom batérie sa dobíjajú brzdením auta. Ďalšou možnosťov je čistokrvný elektromobil, ktorý, ako ukazujú posledné výstavy a prvé lastovičky v ostrej premávke, sa výrazne posunul dopredu, čo sa dojazdu a možností nabíjania týka. Tak tiež aj vodíkový pohon, o ktorom sa síce toľko nehovorí, ale vizionári a ľudia z automobiliek naznačujú, že môže prekvapiť a predbehnúť elektromobil.

Diesel tank

Rebríček krajín Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) k 1. júnu 2017 (v zátvorke umiestnenie v májovom poradí): 

1. (1.) Brazília 1715 bodov, 2. (2.) Argentína 1626, 3. (3.) Nemecko 1511, 4. (4.) Čile 1422, 5. (5.) Kolumbia 1366, 6. (6.) Francúzsko 1332, 7. (7.) Belgicko 1292, 8. (8.) Portugalsko 1267, 9. (9.) Švajčiarsko 1263, 10. (10.) Španielsko a (11.) Poľsko po 1198, 12. (12.) Taliansko 1193, 13. (13.) Wales a (14.) Anglicko po 1119, 15. (17.) Peru 1108, 16. (15.) Uruguaj 1099, 17. (16.) Mexiko 1050, 18. (18.) Chorvátsko 1033, 19. (20.) Kostarika 913, 20. (19.) Egypt 903, 21. (24.) SLOVENSKO 883, 22. (21.) Island 877, 23. (23.) USA 861, 24. (25.) Ekvádor 858, 25. (22.) Česko 44. (46) Turecko 855,... 56. (55.) Slovinsko 631,... 61. (59.) Škótsko 603,... 104. (100.) Litva 327,... 182. (182.) Malta 84

images

31.mája 2017  Zomrela bondgirl, kráska z filmu Thunderball. Vo veku 75 rokov zomrela britská herečka Molly Petersová. Modelka, ktorú po boku Seana Conneryho preslávila bondovka z roku 1965 Thunderball.

007 molly petersova

V utorok 31. 05. 2017 krátko po 16 hod. v Kosičkách na Hradecku zasiahol pri búrke blesk 19 ročného motorkára priamo do prilby. Po zásahu bleskom mladík upadol do bezvedomia. Do príchodu záchranárov sa začal z bezvedomia preberať. Po prevoze do nemocnice a vyšetreniach je v poriadku, akurát sa sťažoval na zhoršený sluch. Informovala Hradecká hovorkyňa policajného zboru Iva Kormošová.

THE6ba896 moto2

Speváčka RITA ORA práve vydala nový singel. Pieseň Your Song pre ňu napísal Ed Sheeran.

Rita Ora

 PORTO ALEGRE - Dievčatko, ktoré nedávno prišlo na svet v brazílskej nemocnici, ohúrilo celé novorodenecké oddelenie. Len minútu po narodení totiž začalo robiť pohyby, s ktorými majú problém mnohé staršie deti! Šokovaní lekári uviedli, že sa s niečím podobným ešte nestretli. https://www.youtube.com/watch?v=bkqYTJuahMU

 Novorodenec Brasil

Moskvou sa prehnala najhoršia búrka za sto rokov, 13 mŕtvych.  Uragán ktorý sa prehnal Moskvou má na svedomí 13 mŕtvych a 70 ranených, ktorý skončili v nemocnici, spôsobil kolaps dopravy spôsobený vyvrátenými stromami, strhnutým el. vedením . Víchrica dosiala rýchlosť cez 110 km/hod. Informácie poskytla BBC.

Moskva vichrica 29.5.17 Foto Profimedia.czMoskva vichrica 29.5.17 Foto Reuters

foto:Profimedia.cz                  foto: Alexander Panchenko, Reuters

Nové ruské dopravné lietadlo MS-21 má za sebou prvý skúšobný let.

Nové ruské dopravné lietadlo pre krátke a stredné trasy MS-21, uskutočnil v nedeľu svoj prví skúšobný let z letiska výrobného závodu Irkut. Oznámili to ruské média s odvolaním na očitých svedkov. Výrobca prví let oficiálne potvrdil s tím, že trval 30 minút, lietadlo dosiahlo výšku 1000 metrov a rýchlosť 300 kilometrov za hodinu. Súčasťou letu bolo aj priblíženie na pristátie s opätovným vystúpaním do výšky. Vyrábať sa má vo verziách MS-21-200 pre 150 cestujúcich, MS-21-300 pre 180 cestujúcich a MS-21-400 pre viac než 200 cestujúcich. Predbežné objednávky sú z Ruska aj od zahraničných spoločností v množstve 185 kusov. Prvé stroje sa začnú predávať už v budúcom roku.

Lietadlo ru MC21 300 2

(26. 05. 2017) Cena ropy klesla aj napriek predĺženiu dohody OPEC o obmedzení ťažby.

Cena ropy sa po štvrtkovom jednaní členov OPEC a ďaľších štátou prepadla o 5%. Informoval o tom analytik ČSOB P. Báča. Členské štáty OPEC a ďalšie krajiny ako Rusko sa pritom dohodli na predlžení dohody o obmedzení ťažby do marca 2018.

Ropne pole Irak2

Výskum amerického Národného úradu pre letectvo a kozmonautiku (NASA) objavil vodne pary v atmosfére planéty podobnej Neptunu. Zatiaľ čo Neptun je posledná planéta slnečnej sústavy, táto je mimo náš systém, ide o takzvanú exoplanetu s názvom HAT-P-26b, vzdialenej od Zeme 437 svetelných rokov.

HAT P 26b povod

Ruský denník Izvestija priniesol správu, podľa ktorej by Slovensko mohlo byť prvou krajinou, ktorá v blízkej budúcnosti opustí NATO. Dôvodom má byť petícia za referendum o vystúpení, iniciovaná Kotlebovou stranou.

IZVESTIA

Americký astronauti v utorok pracovali vo voľnom vesmíre mimo vesmírnej stanice ISS takmer tri hodiny. Dnešný pobyt mimo ISS odštartoval už tretiu stovku pobytov astronautov mimo ISS. Dnes na programe bola oprava relé ktoré váži približne 23 kg a rozmermi sa približuje mikrovlnnej rúre. Astronauti ISS doteraz strávili v kozmickom priestore dohromady 1250 hod. a 41 min. (23. 05. 2017)

 ISS 2

Vo veku 89 rokov zomrel herec Roger Moore . Oznámila to jeho rodina. Sir Moore sa preslávil hlavne postavov Jamesa Bonda agena 007 britskej tajnej služby. Postavu Jamesa Bonda stvárňoval od roku 1973 do roku 1985 v siedmich bondovkách. Narodil sa 14. 10. 1927 v Londýne. Celkovo si za svoju hereckú kariéru zahral v pädesiatke filmov, naposledy sa objavil v televíznej filmovej komédii A Princess for Christmass z roku 2011.  (23. 05. 2017)

Roger Moore museum bond01

Věra Špinarová bola členmi Akadémie populárnej hudby in memoriam uvedená do siene slávy hudobných cien ANDĚL. Cenu prebral v pražskej Lucene syn Adam Pavlík. Věra Špinarová za svoju kariéru vydala 13 platní, prvá LP (dlhohrajúca platňa) jej vyšla v roku 1972.

Spinarova foto3

(foto: spin.cz)

Skupina MUSE publikovala nový singel. Skladba Dig Down už existuje aj vo video podobe. „Keď som písal túto pieseň, snažil som sa odosobniť od všetkých negatívnych vecí a nálad, ktoré v dnešnom svete panujú. Chcel som do nej dať optimizmus a nádej a inšpirovať ľudí, aby si verili, že aj ako jednotlivci môžeme zmeniť chod sveta, pokiaľ to chceme“, hovorí k vzniku nahrávky spevák a skladateľ Matt Bellamy.

TOMKO Warner

(foto: Warnwr Mus.)

Petr Muk, jeden z najvýraznejšich spevákov, skladateľov a textárov českej popovej scény, vydal presne pred dvadsiatimi rokmi svoj prvý sólový eponymný album. K jubileu vychádza 19.5.2017 jeho reedícia  v 2CD podobe s 12 bonusmi. Pôvodný album Petr Muk bol digitálne zremastrovaný, dostal špeciálny obal doplnený o neznáme fotografie.

Petr MUK

(foto Warner Music)

Skupina Nocadeň rekapituluje 20 rokov na scéne výberovým albumom INTROSPEKCIA, ktorý vyšiel 12.mája 2017. Kapela na ňom prináša svoje najväčšie hity okorenené o aktuálny hit Čítaš mi z pier a bonusmi, ktoré doteraz nevyšli na žiadnom albume. Hity ako Steny, Slová už nevravia nič, Havran, alebo V nás sú vyšperkované remastrovaným zvukom dvojnásobného držiteľa americkej Grammy Vlada Mellera.

Nocaden Introspekcia

(foto Warner Music)

Záujem o vinylové nosiče (LP- platne) stúpa, potvrdili to nové čísla. V predaji hudobných nosičov im patrí takmer pätina trhu. To je takmer 17% podiel.

LP

Hudobník NICK CAVE práve vydal album Lovely Creatures. Rekapituluje na ňom svoje roky s The Bad Seeds. Nahrávka  s podtitulom The Best Of 1984-2014 obsahuje všetko zásadné a je k dispozícii hneď v niekoľkých formátoch. (pridane 12.05.2017 Zdroj WarnerM.)

Nick Cave

(foto Warner Music)

Skupina LINKIN PARK smeruje k vydaniu novinky One More Light. Na album nedávno upozornila zverejnenín skladby Good Goodbye, v ktorej hosťujú Stormzy a Pusha T. Teraz (pridane 12.05.2017 Zdroj WarnerM.)

Linking Park

(foto Warner Music)

The Rolling Stones ohlásili tohtoročné európske turné s názvom No Filter. Koncertnú šnúru odštartujú 9. septembra v Hamburgu, pokračovať budú v Mníchove, rakúskom Spielbergu, Zürichu, talianskom meste Lucca, Barcelone, Amsterdame, Kodani, Düsseldorfe, Štokholme, holandskom Arnheme turné ukončia v októbri v Paríži.

Rolling Stones 01

Vo veku 47 rokov zomrel v utorok 9. 5. 2017 taliansky dídžej a producent Robert Miles. Robert Miles, vlastným menom Roberto Concina, sa narodil 3. novembra 1969 vo Švajčiarsku. Svet tanečných parketov a hitpárad dobil hitmi ako, Children,  Fable, One and One (feat. Maria Nayler) alebo Freedom (feat. Kathy Sledge). Informovala o tom agentúra DPA rozhlasovú stanicu Open Lab FM.

Rober Miles 1

(foto djmagitalia.com)

Čierna kožená bunda z filmu Hriešny tanec, bola v piatok v L A vydražená za 62 500 dolárov.Cenu bundy pred aukciou odhadovali na 6000 dolárov. Na aukcii sa objavil mimo iného aj surf z filmu Bod zlomu a košeľa v ktorej hral Patrick Swayze vo filme Duch. (zdroj Newpost Disc.)

Patricka Swayze

 Dobrovoľní hasiči v akcii 28. 4. 2017 o 23:45 hod. na moste do Cementárne v Lietavskej Lúčke. Pretrváva povodňový stupeň č.3, momentálne s mierne klesajúcou tendenciou.    

Rajianka

(zdroj foto Rádio POHODA)

 Včera 25. 4. 2017 približne o 16:00 v kysuckej obci Raková došlo k zrážke auta s vlakom. Polícia večer informovala, že nikto neutrpel zranenia a vyčíslila škodu na 25-tisíc eur. 

Rakova Zrazka vlakuRakova Zrazka vlaku 2 foto Policia SR

(zdroj Policia SR)

STEROID 2017 JO25

Okolo Zeme preletel asteroid veľký ako gibraltárska skala. Objekt známy ako 2014 JO25 so šírkou takmer jedného kilometra preletel v blízkosti Zeme vo vzdialenosti 1,8 milióna kilometrov. Zábery poskytnuté kontrolnou radarovou stanicou (NASA)

  moskva archeologovia objav odpocuvaci system 

Ruskí archeológovia natrafili na historický unikát: Tajnú špionážnú miestnosť pri Kremli. Informovala o tom agentúra Interfax. Vďaka klenutému stropu vnútri vznikal zvláštny zvukový efekt, ktorý umožňoval obrancom mesta počúvať dianie na druhej strane múra. Podľa archívnych dokumentov boli podobné priestory objavené na rôznych miestach Moskvy už v 30. rokoch minulého storočia počas stavby prvých liniek metra. Bohoslovecká brána bola zasadená do pevnostnej steny dlhej 2,5 kilometra. Súčasťou múru bolo dvanásť veží, z ktorých dnes existujú nanajvýš len základy. Hradby v 16. storočí chránili ruskú metropolu pred nájazdmi krymských Tatárov.

Spinarova foto2

Věra Špinarová  ( 27. 3. 2017  † 65 )

Bola plná energie a plánov, keď prišla smutná správa z Česka, že svoj boj o život prehrala .

Kozmos signal2

Mohli sme zachytiť signál mimozemšťanov, veria vedci z Harvardu.

Rýchlé rádiové záblesky sú tak jasné, krátké a prichádzajú z takej ďiaľky, že sme nenašli žiadny prirodzený zdroj, odkiaľ by mohli pochádzať. Možnosť, že je to produkt inteligencie, si zaslúži zváženie a preverenie, píše Loeb na stránkách ústavu. Takzvaných rýchlých rádiových zábleskov si vedci všimli prví krát v roku 2007 a od tej doby zamestnávajú vedcov z celého sveta. Teleskopy ich zachytávajú vždy len niekoľko milisekúnd, a náhle sa stratia.

  Chuck Berry

Vo veku 90 rokov zomrel v sobotu 18. 03. 2017 vo svojom dome v americkom štáte Missouri svetoznámy americký gitarista a spevák Chuck Berry.